Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer epilasyon seans aralıkları vücut bölgelerinde iki ay, yüz bölgesinde bir aydır. Vücut bölgelerinde 6 seans lazer uygulaması başarılı sonuçlar için yeterli olmaktadır.
  • Lazer epilasyon yapılan alan lazer epilasyon sonrasında soğuk kompreslerle soğutulur ve nemlendirilir. Bu uygulama lazer epilasyon kliniğinde uygulamadan hemen sonra yapılır.
  • Evde de lazer epilasyon sonrası nemlendirici kremler günde 3 defa kullanılmalıdır. Bir hafta kullanım genelde yeterlidir.
  • Lazer epilasyon sonrası tek tük kıl etkilenmeden kalabilir. Genelde az etkilenenlerde tamamen dökülür. Kılları cımbız ağda gibi yöntemlerle yolmak son derece sakıncalıdır. Kılların kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir.
  • Lazer epilasyon sonrası bronzlanılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Aksi halde lekelenmelere neden olunabilir. Mümkünse 2 hafta güneş koruyucu kullanılmalıdır.
  • Lazer epilasyon sonrasında kalan kıllar jiletle kısaltılabilir. Bunun için 15 gün beklemek en uygundur.

Lazer Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?
Lazer epilasyon uygulamasına başlamadan önce doktorlar ön görüşme yaparlar. Ön görüşmede cilt ve kıl tipi değerlendirilir. Lazer epilasyon için uygun olmayan bir durum olup olmadığı doktor tarafından sorgulanır. Her şey uygun ise lazer epilasyon öncesi hazırlıklara başlanabilir.

Lazer epilasyon öncesi uygulanacak bölgede ıslak bir mendille silinerek temizlenir. Sonra bölgedeki kıllar traş makinesi ile kısaltılır. Uygulayıcı ve uygulanacak kişi koruyucu gözlük takarlar. Daha sonra lazer cihazı çalıştırılarak lazer dozu ve pulse atım aralığı ayarlanır. Cihazın tipine göre uygulamak alana jel sürülür ya da sürülmez. İşleme başlanır. Doz bu süreçte gerekirse değiştirilebilir. Lazer başlıkları genelde her atışta 15 mm karelik bir alana etki eder. Bu alandaki kılların her atışta etkilendiği gözlenir. İşlem sırasında tüm bölge tek tek taranır. Her bölgeden 1 kez geçilerek işlem tamamlanır.

Lazerin her atış yapıldığı alanda kıl köklerinde hafif bir şişlik olur. Atış sırasında tolere edilebilen iğne batması şeklinde bir ağrı olur bu normaldir. Kıl köklerinin etkilendiğinin bir işaretidir. Ciltte hafif kızarma olağan bir durumdur.

Tüm reaksiyonlar kısa sürede geçer. İşlem sonrası soğutma yapılır. Uygulama yapılan alanlara 5–10 dakika kadar duruma göre ya da kızarıklık hafifleyene kadar soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Daha sonra alan nemlendirici kremler sürülüp nemlendirilerek işlem sonlandırılır.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Protezinin Yapısı

Meme protezlerinin dış kılıfı silikondan yapılmıştır; pürtüklü (textured) veya düzgün yüzeyli (smooth) olabilir. Pürtüklü yüzey olanların protez etrafında kapsül oluşturma ihtimali daha düşüktür.
Total
0
Share