Silikon Protez İle Meme Büyütme

Küçük boyutlu bir memenin, meme dokusu altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilerek- büyütülmesi işlemidir.

Meme küçük ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkma varsa meme toparlama (dikleştirme,mastopeksi) işlemi ile birlikte meme büyütme ameliyatı yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikososyal durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

A.B.D.’de sadece 2009 yılında 289.000 silikon protez ile meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilmiş ve en sık yapılan estetik ameliyat olmuştur. Meme büyütme amacı ile farklı ilaçlar veya yöntemler ileri sürülse de halen silikon protezler meme büyütmede altın standarttır.

AMELİYAT YAŞI
Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği “asimetrik memeler”kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyorsa gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi mümkündür.

AMELİYAT ÖNCESİ
Ameliyat öncesi meme muayenesi yapılmalı;şüpheli durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile meme değerlendirilmelidir. Gözden kaçan meme hastalıkları ameliyat öncesinde tespit edilmiş olur. Ameliyat sonrası için de bir referans değerlendirme yapılmış olur.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share