Meme Kanserine Yakalanmamak İçin Günde 30 Dakika Yürüyün

Araştırmalara göre, günde 30 dakika ya da haftada üç kez birer saat yürüyüş yapan kadınların, meme kanserine yakalanma riski yüzde 40-50 oranında azalıyor.

Araştırmalara göre,günde 30 dakika ya da haftada üç kez birer saat yürüyüş yapan kadınların,meme kanserine yakalanma riski yüzde 40-50 oranında azalıyor. Yürüyüşü alışkanlık haline getirerek ve beslenme programınızda değişiklikler yaparak sağlığınıza sağlık katabilirsiniz!

HER GÜN 30 DAKİKA YÜRÜYÜN:
Düzenli olarak yapılan spor,kilo kontrolünü sağlıyor ve meme kanserinin oluşumunda önemli bir risk faktörü olan kadınlık hormonu östrojenin düzeyini dengeliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Yapılan çalışmalar,günde 30 dakika ya da haftada üç kez,birer saat yürüyüş yapan kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin yüzde 40-50 oranında azaldığını gösteriyor.

Menopoz sonrası dönemde yapılan yürüyüş daha fazla önem taşıyor. Çünkü bu dönemdeki hızlı kilo alımı östrojen düzeyini yükseltiyor,bunun sonucunda meme kanseri riski de artıyor.

FORMUNUZU KORUYUN:
Özellikle menopozdan sonra hızla alınan kilolar,meme kanseri riskini artırıyor. Çünkü bu dönemde kadınlardaki östrojenin ana kaynağını artık yumurtalıklar değil,yağ dokuları oluşturuyor. Bu nedenle ne kadar kilo alınırsa,östrojenin düzeyi de o kadar artıyor. Çalışmalar,karın ile üst beden bölgelerinde fazla kilosu olan kadınların,meme kanserine yakalanma risklerinin kilo fazlası bacak ile basen bölgesinde yoğunlaşan kadınlardan daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni ise seks hormonunu bağlayan globulinin bu grup kadınlarda daha düşük düzeyde kalması,böylece östrojenin büyük bir kısmının vücutta serbestçe dolaşabilmesi. Bunun sonucunda da östrojenin meme dokularına bağlanma riski artıyor.

Prof. Dr. Hilal Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

Az Az Yemek Metabolizmayı Hızlandırır

İnsanda günlük alınan ve yakılan kaloriler dengede olursa kilo sabit kalır. Gıda ile alınan kaloriler artar, yakılan kaloriler azalır ise kilo alma, bunların aksi olur ise kilo verme gerçekleşir.

Et Grubu

Etler güvenilir yerlerden satın alınmalı, veteriner hekim kontrolünden geçtiğine dair etlerin üzerinde kontrol damgası muhakkak olmalı, etin derisinde ...
Total
0
Share