Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Gastrik bypass cerrahisi de diğer obezite ameliyatları gibi genellikle laparoskopik yöntemle yapılıyor.

Gastrik Bypass

Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikiliyor. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak,tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedefleniyor. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyuyorlar hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

Gastrik bypass cerrahisi de diğer obezite ameliyatları gibi genellikle laparoskopik yöntemle yapılıyor. Karın bölgesine açılan küçük kesilerden girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor. Böylece hasta ameliyat sonrasında gelişebilecek olası yara enfeksiyonu ve fıtık gibi risklerden de büyük ölçüde korunmuş oluyor. Gastrik bypass sırasında robot kullanılması üç boyutlu görüntü,zor işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi nedeniyle daha güvenli bir ameliyata olanak veriyor.

Ameliyattan sonraki dönem…

Cerrahiden sonra küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyorlar ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalıyor. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak,gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekiyor. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebiliyor. Hastalar ameliyattan üç veya dört gün sonra evlerine gönderiliyor.

Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Keskin Kokulardan Uzak Durun!

Yapılan araştırmalara göre; günlük hayatta kullanılan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astımı tetikleyebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır uyarıyor!
Total
0
Share