Menopozun En Yaygın Belirtileri

Menopoz herkesi farklı etkiler, ama ortak belirtilerin ne olacağını bilmeniz, hem fiziksel hem de duygusal olarak atlatmanıza yardımcı olabilir.

Hayatınız boyunca,vücudunuzdaki değişimler ile birlikte birçok sahte belirtiler yaşayacaksınız. Örneğin,akne ergenliğin bir göstergesi olarak dile getirilmiştir.

Bazen,kırklı orta yaşlarınızda vücudunuz bir kez daha değişiyor olmasıyla birlikte menopoz belirtileri sergileyen sinyaller göndermeye başlar. Bu belirtiler genellikle 50 veya 51 yaş civarında gerçeklese de,zaman içinde kadından kadına farklılık gösterebilir. Genellikle bu dönemlerde herhangi bir menopoz belirtisi yokmuş gibi gözükürken,büyük olasılıkla bu belirtiler birden fazla şekilde ortaya çıkabilmektedir. Menopozun en yaygın belirtilerine göz atalım:

Menopozun İlk İşaretleri

Menopozun ilk işaretleri genellikle vücudunuzdaki hormon seviyelerinde dalgalanma düzensizlikleri veya lekelenmeler görülmesidir. Çoğu kadın perimenopoz aşamasında adet döngüsünde bazı düzensiz değişiklikler yaşayabiliyor. Perimenopoz iki ila on yıl için herhangi bir aşamaya kadar devam edebilir. Genellikle bu dönemde hormonal dalgalanmalar sonucunda sıcak basması,gece terlemeleri ve sinirlilik gibi işaretler menopoz belirtilerini beraberinde getiriyor.

Klasik Menopoz İşaretleri ve Belirtileri

Menopozun ortaya çıkmaya başladığına dair ortaya çıkan en belirgin işaret 12 ay boyunca üst üste adet görülmemesidir. Adet döneminiz resmen durduktan sonra,vücudunuzdaki östrojen seviyeleri yavaş yavaş azalacak,aynı anda progesteron adlı başka bir kadın hormonu üretilecek. Sıcak basması,ruh halinde farklılıklar gibi hormonal değişiklikler perimenopoz boyunca yaşanabilir hatta diğer belirtileri de tetikleyebilir.

Kadınların büyük çoğunluğunda görülen menopoz belirtileri;

-Bir yıllık süre içerisinde adet olunmaması

-Ruh halinde farklılık ve sinirlilik

-Sıcak basmaları

-Gece terlemeleri

-Kötü uyku

-Bilişsel değişiklikler (isimleri ve yönleri hatırlamada zorluk çekmek,dikkat dağınıklığı)

-Vajinal kuruluk

-Vajinal kaşıntı

-Genelleştirilmiş kaşıntı

Menopozun bir diğer fiziksel işareti ise kemik kaybı (beş yıl içerisinde kemik kütlesinde yaklaşık yüzde 20 oranında kayıp) olarak görülebilir.

Sizin Menopoz Zaman Çizelgeniz Nedir?

Kadınların menopoz çizelgesi muhtemelen anne ya da kız kardeşe benzerdir,ama yine de menopozun başlangıcı ve süresi kişiye göre bir zaman çizelgesi şeklindedir. Bazı sağlık koşulları,tıbbi tedaviler ve yaşam tarzı seçimleri çizelgeyi etkileyebilir ve sonuç olarak menopoz beklenildiğinden daha erken ortaya çıkabilir. Menopozun erken ortaya çıkmasına yol açan bazı faktörler şunlardır:

Sigara. Ortalama olarak sigara içen kadınlar,normalden yarım ya da bir yıl önce menopozla karşı karşıya kalıyor. Sigara içilme süresi ne kadar uzunsa menopozun belirtilerinden o kadar erken etkileniliyor.

Hipofiz Bezinin Çıkarılması. Beyindeki birçok önemli hormon bu bezlerde salgılanır.

Tıbbi Tedaviler. Kemoterapi veya radyasyon tedavisi menopozu etkileyebilmektedir. Özellikle genetik ve otoimmün bozuklukları gibi hastalıklar da aynı şekilde etki bırakmaktadır.

Yumurtalık Anormallikleri. Her iki yumurtalığın alınması (ooferektomi) veya yumurtalık yetmezliği hormonların etkisini bozabilir.

Radikal Diyetler. Vejetaryen olmayı seçmek ya da karbonhidratsız/yüksek protein diyetlerini tercih etmek.

Vücut Yağı. Çok düşük (yüzde 19.5’in altında) ya da çok yüksek (yüzde 25’in üzerinde) vücut yağı seviyesi hormonlarda hasara yol açıyor ve menopozun kıvılcımı olabiliyor. Sağlıklı bir kiloyu korumanız özellikle bu aşamada büyük önem taşıyor.
 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Menopoz Tedavisinde Hormon Terapisi

Hormon terapisi bir zamanlar menopozal semptomları tedavi etmek ve uzun vadede sağlığı korumak amacıyla rutin olarak uygulanıyordu. Daha sonra büyük klinik araştırmaları sağlık risklerini ortaya koydu. Bu sizin için ne anlama geliyor?
Read More

Bir Kadın Anne Olunca Beyninde Neler Olur?

Nörologlar bir kadının, doğum yapmadan önce bile, hamilelik süresi içerisinde beynin yapısında olumlu değişiklikler gözlemlendiğini söylüyor. Yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ise oldukça şaşırtıcı.
Total
0
Share