Mide Rahatsızlığınızın Nedeni Ruhsal Olabilir!

BEDENDEKİ RUHSAL ALARMLAR!

BEDENDEKİ RUHSAL ALARMLAR!
Etrafımızda çoğu kişi mide rahatsızlıkları başta olmak üzere,bir çok kronik hastalıktan şikayet etmekte.

Peki bu rahatsızlıkların kaynaklarının ruhsal olduğunu biliyor musunuz?

  • Fizyolojik yatkınlığınızın yani hastalığa yakalanma ihtimalinizin olduğu bir durumda,çeşitli duygusal problemlerin de etkisiyle bu hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde en çok rastlanan psikosomatik bozukluk bölgeleri;mide-barsak (gastro intestinal),solunum ve dolaşım (kar diovasküler) sistemleri yer almaktadır.
  • Duygu duruma bağlı değişimlerin en sık görüldüğü bir diğer alan ise Kardiyovasküler sistem fonksiyonlarıdır. Taşikardi,aritmiler,esansiyel hiper tansiyon,vazodepresör senkop. Migren tarzı baş ağrıları,koroner arter hastalığı,anjina nöbetleri,kalp krizi gibi hastalıklar bu alanla ilgili görülmektedir.
  • Solunum sistemiyle ilgili bozukluklar arasında bronşiyal astım ve hiperventilasyon sendromu yer almaktadır.
  • Mide-barsak siste miyle ilgili;diyare,konstipasyon,irritasyon,gaz,bulantı,kusma,kar diospasm,pylorospasm gi bi semptomların yanı sıra,mide ve duodenum ülserleri,inflamatuar barsak hastalığı (ülsera tif kolit,rejiyo nel ente rit),irritabl barsak sendro mu,özo fajial bozukluklar,dispepsi görülebilir.
  • Dermatolojik hastalıklarda;Stres ile psoriasis,ecze ma,nörodermatitler,allerjik deri döküntüleri,akne,sebore,zona,herpes zoster,artefakt dermatit,nörotik ekskoriasyon,trikotilomani gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  • Genito üriner sistemle ilgili olarak cinsel istekte azalma,cinsel işlev bozuklukları,menstrüel dögüde değişimler görülebilir.
  • Düzensiz uyku ve kronik ağrı da hastaların sürekli şikayet ettikleri problemlerdendir.

Yapılan araştırmalar emosyonel bozukluklar,kişiler arası ilişkilerde problem ve öfke başta olmak üzere bazı duyguların yoğun yaşanmasının bu hastalıklar üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir.
Kronik hastalıkların tedavisi zorlu ve bütüncül bir süreçtir. Hekim tedavisi ile birlikte Klinik Psikolog yardımı alınması emosyonel problemlerin çözülmesi gerekir.

Uzm. Dr. Nuray Sarp

Total
0
Shares
Related Posts

Hatalar İlk Yardım Yapanın Ölümüne Sebep Olur mu?

İlkyardım sırasında, bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir, hatta ölebilirler.

Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır.
Total
0
Share