Mide Ve Bağırsak Gribine Dikkat!

Dr. Behiç Berk Kuğu ‘mide-bağırsak gribi’ olarak bilinen ‘gastroenterit’in özellikle Ekim, Kasım, Aralık aylarında sıklaştığını belirterek, bu aylarda daha dikkatli olunmasını istedi.

Kuğu,tüketilen yiyeceklerde ve sürekli dokunulan yüzeylerde hijyenin önemine işaret etti. Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde hastalıklar da kendilerini göstermeye başladı. Özellikle Ekim,Kasım ve Aralık aylarında yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de halk arasında mide – bağırsak gribi olarak bilinen ‘gastroenterit‘. Son birkaç haftadır özellikle acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan gastroenterit hastaları dikkat çekiyor. Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri’nden Dr. Behiç Berk Kuğu hastalığa karşı özellikle bu aylarda daha temkinli davranılmasının uygun olacağım belirtti. Bu hastalıktan özellikle çocukların daha sık etkilendiğini ifade eden Kuğu;sudan,dışkıdan,temas bulaş abilen virüslerin neden olduğu mide – bağırsak gribi yani ‘gastroenterit’e karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Viral gastroenteritlerin yaygınlaşmaya başladığı Ekim – Kasım – Aralık aylarında daha temkinli davranılmasını salık veren Dr. Behiç Berk Kuğu,tüketilen yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi ve arındırılması gerektiğini ifade etti. Kuğu,"Yiyecek,içeceklerden,mobilyalardan,parmaklıklardan,halılardan ve kapı gibi yüzeylerden çok çabuk bulaşabilen bu virüslere karşı korunmak için,hijyen en önemli korunma yöntemidir. Şüpheli yiyeceklerden uzak durmak,sürekli dokunduğumuz yüzeylerin temizliğinden emin olmak,el hijyeni konusunda dikkatli davranmak ve çocuklara el temizliği alışkanlığı kazandırmak birçok bulaşıcı hastalığın bulaşma riskini azaltır. Ellerinizin tamamen temiz olduğundan,çocukların dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edildiğinden,meyve-sebze gibi gıdaların temizliğinden emin olun"dedi.

Kuğu,"Yiyecek,içeceklerden,mobilyalardan,parmaklıklardan,halılardan ve kapı gibi yüzeylerden çok çabuk bulaşabilen bu virüslere karşı korunmak için,hijyen en önemli korunma yöntemidir. Şüpheli yiyeceklerden uzak durmak,sürekli dokunduğumuz yüzeylerin temizliğinden emin olmak,el hijyeni konusunda dikkatli davranmak ve çocuklara el temizliği alışkanlığı kazandırmak birçok bulaşıcı hastalığın bulaşma riskini azaltır. Ellerinizin tamamen temiz olduğundan,çocukların dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edildiğinden,meyve-sebze gibi gıdaların temizliğinden emin olun"dedi.

Uzun süren kusma ve ishalin çocuklarda aşırı sıvı kaybına neden olduğunu belirten Dr. Behiç Berk Kuğu,"İleri derece sıvı kayıpları,organ yetmezliklerine ve hatta yaşam fonksiyonlarının durmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuklarımızda ani başlayan ishal,kusma ve karın ağrısı görüldüğünde ilk olarak kaybettikleri sıvıyı yerine koymak gerekir"dedi.

Bu gibi durumlarda,en hızlı:müdahalenin bebeklerin sık aralıklarla emzirilmesi ve çocuklara da bol sıvı verilmesi olduğunu belirten Kuğu,bu hastalığın tek tehlikeli yanının neden olduğu sıvı kaybı olduğunu vurguladı. Sıvı kaybının ciddi olmadığı sürece,genellikle hastalığın 3-4 gün içinde kendiliğinden geçeceğini ancak bulaştırıcılığın 7-8 gün kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bu virüslerin kişiye bulaştıktan sonra hastalık bulgularının ortaya çıkmasının ortalama 24-48 saat olduğunu,hastalığın kendini öncelikle bulantı,kusma ve ishal ile gösterdiğini ifade eden Dr. Behiç Berk Kuğu,"Bu belirtilere daha sonra ateş ve halsizlik de eklenmektedir. O nedenle bu belirtileri fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bu vakalarda kesinlikle hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır. Hastalık etkeni viral olduğu için,antibiyotik kullanımının hiçbir etkisi olmayacaktı"diye konuştu.

Sağlık hizmetlerini evde,işyerinde ve istenilen herhangi bir yerde sunarak,sağlığı taşınabilir hale getiren Acıbadem Mobil Sağlık,2008 yılının Temmuz ayında,entegre sağlık zincirinin en önemli parçalarından biri olarak Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde kuruldu.

Acıbadem Mobil Sağlık‘ın 7 gün 24 saat görev yapan Medikal Çağrı Merkezi,yılda çok sayıda çağrı cevaplıyor.

Bünyesindeki doktorlar ve sağlık ekibiyle her türlü sağlık problemine çözüm üretebilen Acıbadem Mobil Sağlık,"Acil Sağlık","Evde Sağlık"ve "İşte Sağlık"olmak üzere üç ana konuda faaliyet gösteriyor.

Ayrıca,uzaktan kronik hastalık takibi konusunda önemli bir yenilik olan Teletıp Hizmeti’ sayesinde,özellikle tansiyon ve diyabet hastalarının sağlık durumlarının kontrollü izlenmesi ve acil durumlarda müdahalelerin kolaylaşması sağlanıyor.

Doktor Behiç Berk Kuğu Uzman Profili İçin Tıklayınız.

Dr. Behiç berk Kuğu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share