Otobüs Şoförleri Uyku Hastası Oluyor

Uyku apnesinin neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluk, gün içinde kişinin sık sık uykusunun gelmesine neden oluyor.

Uyku apne sendromu nedir?

Uyku apne sendromu hastanın uykusunda solunum geçici olarak duruyor veya yavaşlıyor. Bu esnada beyinden gelen iletiyle hasta derin uykudan hafif uykuya geçiş yapıyor. Beyin bu talimatıyla hastayı nefessiz kalmanın yol açacağı hayati sorunlardan otomatik olarak koruyor. Ancak gecede 200 ilâ 500 kere tekrarlanan derin uykudan hafif uykuya sıçrama sonucu kişi uykusunu alamadan kalkıyor. Ertesi gün de uyanıkken kafanın birden yana düştüğü,bilincin kaybolduğu uyuklama,irkilme yaşıyor. Bu kişiler gündüz uyukladığı için iş kazalarına yol açıyor,işte başarısız oluyor. Genellikle şişmanlarda görülüyor. Tedavisi yüzde yüz mümkün.

Şoförler tesis yerine bagajda uyuyor

Bagajda uyumak yolda şoför değiştirmeyi anlamsız kılar,başka bir şehirde uyuyup dinlenmiş bir şoförün yolda aracı devralması daha doğrudur. Bagajda uyumuş bir şoförle yola devam etmek trafik kazaları için büyük bir risk oluşturur.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.
Total
0
Share