Sistemik Lupus Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Kas iskelet sistemi dışında iç organları da sıklıkla etkileyen en sık görülen romatizma tipi.

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem

Kadınlarda özellikle doğurganlık yaşında görülme sıklığı pik yapan bir hastalık olarak biliniyor. Çok çeşitli organ ve sistem tutuluşları görülebiliyor. Kas iskelet sistemi dışında iç organları da sıklıkla etkileyen en sık görülen romatizma tipi.

Belirtileri;
•Kas iskelet sistemi bulguları,eklem ağrıları,şişlik ve tutuklulukları görülüyor.
•Zaman zaman aşırı saç dökülmesi,güneşe karşı aşırı duyarlılık,ciltte yaralar açılması,kalp zarı,akciğer zarı ve karın zarında iltihaplanma ve sıvı birikimi gibi durumlar da ortaya çıkıyor.
•Hasta tarafından bu çarpıntı,göğüs ağrısı,nefes darlığı,karın ağrısı,karında şişkinlik olarak hissediliyor. Bazen de böbrekler etkilenebiliyor.
•Zamanla böbrek fonksiyon kaybı,hemodiyaliz gereği doğabiliyor. Bunun yanında sıklıkla kan ve kemik iliği etkilenebiliyor. Buna bağlı şiddetli kansızlık,damar içinde kan yıkımı görülebiliyor.
•Genç yaştaki bir kadın hastada ani gelişen inme durumunda mutlaka sistemik lupus araştırılması gerekiyor.

Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

•Birçok romatizmal hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde kullanılan ana ilaçların başında kortizon geliyor. Doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılırsa hayat kurtarıcı olabiliyor.
•Bunun dışında hangi doku organ ve sistemin tutulduğuna bağlı olarak çeşitli ilaçlar kullanılabiliyor. Bu ilaçlar arasında kanser tedavisinde de kullanılan bazı kemoterapi ilaçları da yer alıyor.
•Bu hastalık zor bir hastalıktır. Tedavi süreci uzundur. Bu kişilerde kardiyovasküler sistem hastalıklarının görülme sıklığı artmıştır. Ve ömür süresi kısaltan bir hastalıktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Estetiği Kadına Özgüven Veriyor

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.

Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjileri bebeklik çocukluk döneminden ve hatta anne karnından başlayarak görülebilmektedir.

Kulak çınlamasında ne zaman doktora başvurulmalı?

Kulak çınlaması, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin toplumun yüzde 10-15’inde görülüyor. Sürekliliği halinde uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk ve bazı klinik depresyonlara neden olabilen kulak çınlamalarının vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekiyor.
Total
0
Share