Özel Tarihlerde Yapılan Doğum Riskli

“Karakterini değiştirmek adına” istediğiniz burç olması için doğum tarihini değiştirmeyin.

Planlı bir doğumu 39 hafta öncesinde güvenle gerçekleştirebilmek için amniyosentez ile akciğerlerin yeterince gelişmiş olduğunun ortaya konması gerekiyor. Ancak sıvının azaldığı,bebeğin sıkıntıya girdiği durumlarda,elbette 39. haftayı beklemezsiniz,müdahale edersiniz ama,herhangi bir sorun yokken yapılacak planlı bir sezaryende 39 haftayı tamamlamak gerekiyor.
Bu sorunlardan da en sık görüleni yenidoğan bebeklerde geçici olarak hızlı solunuma yol açan ‘ yaş akciğer ‘ ya da ‘ yenidoğanın geçici takipnesi ‘ denilen durumdur. Bu durumda bebeğin 72 saat hastanede yatması gerekiyor,solunum desteğine ihtiyaç olabiliyor,enfeksiyon riski ortaya çıkabiliyor. Bazense ‘ respiratuar distres sendromu ( RDS )’ denilen daha ciddi solunum sıkıntıları ortaya çıkıp,hayati risk gelişebiliyor.
Günümüzde yenidoğan bakımı gelişti ama yine de niye risk alınmalı? Planlı bir sezaryen yapılacaksa 39. haftayı tamamlamak bu açıdan önem taşıyor.

Dr. Doç.dr. ibrahim Bildirici

Total
0
Shares
Related Posts

Aldatma ne zaman aldatmadır?

İnternet ortamında biriyle duygusal veya cinsel bir ilişki kurmak, başka birini düşünmek veya biriyle kahve içip duygusal yakınlık yaşamak da aldatmak sayılabilir mi? Psikiyatrist Dr. Emel Belli baş yanıtladı.

Dünya Alerji Haftası 16-22 Nisan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de allerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 4 kişiden birinin allerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir.
Total
0
Share