Prostat İltihabında Ayaklarınızı Sıcak Tutun!

Prostatiti tetikleyen faktörler;
Kronik prostatit hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunların başında da soğuk hava ve ayakları üşütme gelir.

Ayrıca;
Acılı baharatlı yemekler
Çay,kahve,sigara içmek
Asitli,gazlı içecekler
Bira,şarap içmek
Uzun süre aynı pozisyonda oturmak
Bisiklete,motosiklete binmekle oluşan travmatik etkiler de hastalığı ortaya çıkarabilir veya şiddetini artırabilir.

Hastalar belirli bir dönem çok şikayet yaşarlar,belirli bir dönem ise nispeten rahattırlar. Nihai bir çözüm bulmak için çok fazla inceleme yaptırıp,doktor doktor dolaşmak zorunda kalırlar. Bu hastalık belirli bir tetkik yaptırılıp net olarak teşhis edilemez,ancak başka bir önemli hastalığının olmadığını kanıtladıktan sonra yakınmalar göz önünde bulundurularak adı konur. Ayrıca ayırt edici tanının mutlaka yapılması gerekir. Çünkü tümör gibi önemli başka hastalıklar da aynı yakınmaları oluşturabilir. Ayırıcı tanı yapılması için ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin yanı sıra bazen sistoskopi olarak adlandırılan idrar yolunu ve torbasını kameralı ve ışıklı aletler yardımıyla görüntülenmesi gerekebilir. Bazen görüntüleme yöntemlerinin teşhis edemediği idrar yolu darlıkları,yayvan tarzda tümörler bu inceleme ile ortaya çıkarılabilir.

Tüm bu ayırıcı tetkikler yapıldıktan sonra kişiye prostatit yani prostat iltihabı tanısı konulduysa hastanın belki ömür boyu bu rahatsızlığın nüks edebileceğini bilerek yaşaması gerekir;çünkü günümüzde kesin bir tedavisi yoktur. Hastaların yaşam kalitesi çok düşebilir,bazen günlük hayatı tamamen bu bölgeye odaklı geçirebilirler. Örneğin normal bir insana günde kaç defa tuvalete çıktığı sorulduğunda net bir rakam veremezken,prostatit olan hastalar günde kaç defa,hangi saatte çıktıklarını,ne miktarda idrar yaptıklarını hatırlayabilir. Bu hastalık cinsel fonksiyon bozukluğuna da neden olabilir.

Dr. Murat tuğrul Eren

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share