Ramazan Ayına, Diş Sağlığı Problemini Hallederek Girin

Haziran ayında başlayacak olan Ramazan ayına diş sağılığı problemlerinizi hallederek girin.

Diş hekimleri,vatandaşların bu sene Haziran ayında başlayacak olan Ramazan ayına diş sağılığı problemlerini hallederek girmeleri tavsiyesinde bulundu.

Oruçlu kimselerin gündüz saatlerinde diş tedavisi yaptıramayacağı için günlerini diş ağrısı çekerek geçirmek zorunda kalacağı uyarısında bulunan diş hekimi Şebnem Pekel Bayrak, “Ramazan ayına diş problemleri ile girmeyin.” uyarısında bulundu.

Yaz aylarında sıcaklardan bunalan herkesin serinlemek için soğuk içeceklere, dondurma gibi soğuk yiyeceklere yöneldiğini belirten Dt. Bekel Bayrak, soğuk sıcak dengesi gözetilmeden alınan bu yiyecek ve içeceklerin dişlerde büyük sıkıntılar doğurduğuna dikkat çekti. “Yediğimiz içtiğimiz,soğuk-sıcak içecekler var olan ağız ve diş problemlerimizi artırıyor.” diyen Dt. Bayrak, “Bugün fark edemediğimiz bir çürük, kırılmış dolgu, kalmış kök ya da kötü bir protez yaklaşmakta olan Ramazan ayı öncesi mutlaka halledilmesi gereken problemlerdir.” uyarısını yaptı.

Bu yüzden,ağız ve diş sorunları olan kişilerin Ramazan ayından etkilenmemesi için mutlaka diş muayenelerini yaptırmasını isteyen Dt. Bekel Bayrak, şöyle konuştu:

“Ağzımızda ve dişlerimizde olan sıkıntılar bizim oruç tutmamızı çok zorlayabilir, hatta engelleyebilir de. Ramazan ayı öncesi yapılan diş tedavileri her zaman Ramazan ayında yapılabilenlere göre rahat ve hastalar için de rahattır. Örneğin,şu anda şüphelendiğiniz bir dişiniz varsa, emin olun, o mutlaka Ramazan ayında size sorun çıkaracaktır. Ramazan ayı öncesi dişeti ve ağız sağlığımız da çok önemlidir ki Ramazan ayı geldiğinde rahatlıkla orucumuzu tutabilelim. Ağız ve dişeti hastalığı olan birey, iftar ve sahur zamanlarında bile keyifle yemek yiyemez. Gün içinde dişetleri kanayıp çok kötü kokulara ve ağrılara sebep olabilir.”

Ramazan Ayı Başlamadan Sorunu Halledin

Ramazan ayı başlamadan, diş ve diş etlerinde herhangi bir sorun olan vatandaşın, mutlaka diş hekimine görülmesi gerektiğinin altını çizen Dt. Bekel Bayrak, son 2-3 aydır bir diş hekimine kontrole gitmeyen kimselerin mutlaka dişlerini kontrol ettirmesini tavsiye ederek, “Çünkü bu mübarek ayımızda eğer ağız hijyenine dikkat etmezsek diş çürükleri ve dişeti problemleri artar. Bu sıkıntıların artma nedeni,genellikle sahurdan sonra hemen yatıldığı için;ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Yemeklerden sonraki 20-30 dakika oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bakteriler dişlerde çürüme yapmaya başladığından, sahurda mutlaka dişler fırçalanmalıdır.” açıklamasını yaptı.

“Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme-içme fonksiyonlarımız azaldığından,tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar.” diyen Bayrak, “Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitleri daha çok tüketildiği, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığı, kahve, çay gibi içecekler daha çok tüketildiği için bakterilerin artması ve dolayısıyla çürüklerin oluşması hızlanmaktadır.” diye konuştu.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Diş Telleri Neden Kullanılır?

Diş telleri, ortodontistlerin sıkışık ya da çarpışık diş veya çeneleri düzeltmek için kullandıkları tel bazlı teçhizatlardır. Bunlara ihtiyaç duyan kişilerin çoğu erken gençlik yıllarında taktırır. Fakat yetişkinler de diş tellerinden faydalanabilir.
Total
0
Share