Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişlerinize zarar veren alışkanlıkları öğrenin…

Dişlerinizi Açacak Niyetine Kullanmak

Şişe kapakları veya plastik ambalajları dişleri kullanarak açmak gayet cazip gözükebilir fakat diş hekimleri bu alışkanlığın zararlı olabileceğini söylüyor. Bir şeyleri açarken dişleri kullanmak dişlerde çatlak veya kırıklara sebep olabilir. Bunun yerine,bir şeyleri açmak için şişe açacaklarını el altında bulundurun. “Dişler,sadece yemek için kullanılmalıdır.

Kalemleri Çiğnemek

Herhangi bir iş ya da çalışmaya yoğunlaştığınızda kendinizi hiç elinizdeki kalemi çiğnerken buldunuz mu? Bu alışkanlık dişlerde çatlak veya kırıklara sebep olabilir. Şekersiz sakız çiğnemek daha iyi bir seçenektir.

Çekirdek Çıtlatmak

Uzun saatler boyunca çekirdek çıtlatmak dişleriniz üzerinde parçalar bırakabilir. Çok sık çekirdek tüketimini önleyerek onun yerine şeker ve nişasta bakımından düşük aperatifleri tercih edebilirsiniz. Örn:havuç dilimleri

Sigara İçmek

Sigaralar ve diğer tütün ürünleri,diş lekeleri ve diş hastalıklarının sonucu olarak diş çürümesine neden olabilir. Tütün,aynı zamanda ağız,dudak ve dil kanserine neden olabilir. Eğer sigarayı bırakmak için bir neden arıyorsanız en basit neden;gülümsemek.

Dişleri Gıcırdatmak

Diş gıcırdatma,bir diğer adıyla bruksizm zamanla dişleri aşındırarak zarar verebilir. Diş gıcırdatmaya ise en çok stres ve uyku alışkanlıkları neden olur. Gün boyunca sabit gıdalardan kaçınmak ağrı ve alışkanlıkları azaltabilir.

Patates Cipsi

Plaktaki bakteriler,nişastalı gıdaları aside dönüştürebilir. Bu asit dişlere 20 dakika boyunca saldırabilir. Patates cipsi vb. nişastalı gıdaları tükettikten sonra diş ipi kullanabilirsiniz.

Kahve İçmek

Kahve,koyu renk ve içerisindeki asit ile dişlerin sararmasına neden olabilir. Neyse ki bu leke,çeşitli beyazlatma yöntemleri ile tedavi edilebilecek en kolay lekelerden birisi. Eğer dişlerinizde renk değişikliği konusunda endişeleriniz var ise diş hekiminizle konuşun.

Kola

Konu şekerin zararlarına geldiğinde şeker tek suçlu değil. Kola,şişe başına ortalama 11 çay kaşığı kadar şeker içermektedir. Gazlı içecekler de diş minesine zarar veren fosforik ve sitrik asit içerir.

Meyve Suları

Meyve suyu,vitamin ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir,ama ne yazık ki içerdiği şeker bakımından da dişler için oldukça zararlıdır. Bazı meyve suları,şişe başına hemen hemen kola kadar şeker içerebilir. Meyve sularının doğal olarak tatlı,çok şeker ilavesi olmayanlarını tercih etmenizde fayda var.

Diş Koruması Olmadan Spor Yapmak

Futbol,hokey ya da başka bir spor aktivitesini gerçekleştirirken diş koruması olmadan oynamak oldukça zararlıdır. Diş koruması,dişlerin üst sıra korunmasını sağlayan plastik bir parçadır. Diş koruması olmadan,olası bir çarpışma da dişlerinizde kalıcı hasarlar oluşabilir. Diş korumaları,mağazadan sarın alınabilir ya da diş hekimi tarafından özel olarak yapılabilir.

Buz Çiğnemek

Buz,doğal ve şekersiz olduğu için zararsız olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat dondurulmuş buz küplerini çitlemek diş çatlaklarına yol açabilir. Buz çiğnemek,diş içerisindeki yumuşak dokuları rahatsız eğer ve düzenli diş ağrısına sebebiyet verebilir.

Dile Takılan Piercing

Dile takılan piercing’ler moda olabilir,ancak takılan metali ısırmak diş çatlaklarına yol açabilir. Aynı zamanda dudak piercing’leri de aynı riski oluşturmaktadır. Piercing’ler,bakteriler için cennettir,bu nedenle enfeksiyon ve yara riski oldukça yüksektir.

Öksürük Pastilleri

Pastillerin eczanelerde satılıyor olması sağlıklı oldukları anlamına gelmiyor. Pastillerin çoğunluğu yüksek miktarda şeker içermekte. Boğaz yatıştırıcı bir pastil kullandıktan sonra dişlerinizi iyice fırçaladığınızdan emin olun. Pastilin içeriğindeki şeker direkt olarak plak ile reaksiyona girerek dişlerinize yapışabilir daha sonra oluşan bakteriler ise diş minesini yiyerek şekere dönüştürüyor. Yani merhaba çürükler.

Jelibon

Tüm şekerli sakız vb. ürünler diş çürüklerine yol açar. Jelibon ise bunlar arasında dişlere en çok zarar verenlerden.

Sporcu İçecekleri

Yapılan egzersizden sonra soğuk bir sporcu içeceği ferahlama konusunda oldukça yardımcı olabiliyor. Ancak,bu içecekler içerdiği şeker bakımından oldukça zararlıdır. Kola ya da şeker gibi şekerli içecekler diş minesi üzerinde adeta bir asit saldırısı oluşturur. Bu tarz içecekleri tüketmek dişlerin çürümesine yol açabilir,spor sonrası serinlemek amaçlı şekersiz içecekler veya kalori içermeyen su tüketebilirsiniz.

Kırmızı Şarap

Şarap asitleri,dişlerin daha savunmasız kalmasına neden olan pürüzlü noktalar oluşturarak diş minesine zarar verir. Kırmızı şarap,kromojen ve tanen olarak adlandırılan derin pigmentler içerir. Bu kombinasyon şarap şişesindeki kırmızı rengin bir süre sonra sizin dişlerinize işlemesine yol açar.

Aşırı Yemek

Aşırı yeme,genellikle diş çürümesine yol açabilir. Bu sebeple,özellikle tatlı tüketiminde aşırı kaçılmamasında fayda var.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Dental Muayene

Düzenli dental muayeneleri önleyici sağlık bakımının önemli parçalarından biridir. Dental muayene sırasında dişçi veya hijyenist dişlerinizi temizler ve dişeti inflamasyonu veya kemik kaybını belirler.
Read More

Diş Telleri Neden Kullanılır?

Diş telleri, ortodontistlerin sıkışık ya da çarpışık diş veya çeneleri düzeltmek için kullandıkları tel bazlı teçhizatlardır. Bunlara ihtiyaç duyan kişilerin çoğu erken gençlik yıllarında taktırır. Fakat yetişkinler de diş tellerinden faydalanabilir.
Total
0
Share