Porselen Laminalarla Gülümsemenizin Gücünü Kullanın!

Diş hekimliği kavramı son 30 yıl içerisinde belirgin olarak değişmiş ve tamamen yeni bir çağ başlamıştır. Yöntemler minimal düzeyde kayıp içeren koruyucu restorasyonlar haline gelmektedir.

ARTIK HERKES DOĞAL GÖRÜNÜM İSTİYOR

Hiçbirşey hastanın kendi estetik anlayışı kadar kişisel olamaz. Çekici bir gülüş estetik işlemlerde daima en çok dikkat edilen nokta olduğu için dişhekimi sadece hastanın estetik görünümünü düzeltmeye çalışmaz,kendine güvenini de arttırmayı amaçlar. Böyle durumlarda hastaların beklentileri artık daha az diş dokusu kaybı ve daha doğal görünüm olmuştur. Porselen laminalar temel olarak dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır.

Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu,veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak,uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

Yeni bakış açısıyla öngörülebilir sonuçlar.

İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastanın beklentileri ve istekleri belirlenerek neler elde edilebileceğini konuşmak başarıyı arttıran en önemli faktördür. Hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağınızı 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

Daha sonra dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanır,ölçü alınır. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir,gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.

HER HASTANIN KORKUSU:BU KADAR İNCE PORSELENLER KIRILMAZ MI!

Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler

Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri,sigara,çay,kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodu olmuştur.

LAMİNATE VENEER KİMLERE UYGULANABİLİR

Ön dişlerinde kırık olanlarda

Dişler arasındaki seviye,renk,farklılıklarını gidermede.

Dişlerinin üst yüzeyi aşınmış olanlarda

Ön dişlerinde büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olanlarda

Dişleri aralık olanlarda

Dişlerine zarar vermeden güzel bir gülüşe kavuşmak isteyen herkese laminate veneer uygulanabilir.

LAMINATE VENEER’IN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu,veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,3-0,7 mm madde kaldırılır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine(küçültülmesine) gerek kalmaz.

  • Tedavi süresi kısadır. 2 yada 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşursunuz.

  • Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.

  • Doğru endikasyon,doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.

  • Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir. Bir laminate veneer ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir.

  • Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi,diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  • Kahve,çay,sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  • Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat,mineye tam olarak yapıştırıldığında,germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi,yapışmış bir veneer’ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir.

  • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Bugün tüm dişleri doğal haliyle ağızda muhafaza etmek mümkündür. Dişhekimlerinin uyguladığı aktif koruyucu önlemlerle birlikte hastaların diş bakımı hakkında artan bilgisi doğal dişlerin ömrünü uzatmıştır. Dişhekimleri sadece düzgün fonksiyon gören sağlıklı dişleri korumak için değil aynı zamanda estetik olarakta memnun edici dişler yaratmak ve güzelleştirmek için çaba sarfetmektedir.

Dt. Hakan Bilek

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Diş İmplant (Koyuntu) Ameliyatı

Diş implantı ameliyatı, gerçek dişlere görüntü ve işlev açısından daha çok benzeyen yapay bir dişin, zarar görmüş ya da olmayan bir dişin yerine geçen, diş köklerinin yerine metal ve vidaya benzer direklerin kullanıldığı bir işlemdir.
Read More

Daha Parlak ve Beyaz Dişlerin 15 Sırrı

İnci beyazı dişleriniz soluk gri veya sarı lekenmeler yüzünden parıltısını mı kaybetti? Diş lekelenmeleri yaşla birlikte meydana gelebilir, ancak bazı yiyecek, içecek ve hatta ağız gargaraları da dişte lekelenmelere yol açabilir.

Dental İmplant Nedir

Dental implantlar değişik nedenlerden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerlerini alan yapay diş kökleri olarak tanımlanabilirler. Şekil olarak bakıldığında değişik çap ve boyuttaki küçük vidalara benzerler.
Total
0
Share