Ramazanda Kilo Kontrolü Sizin Elinizde

Ramazan ayında 6 öğün olmasa da iftar sahur ve bu öğünlerin dışında 1-2 ara öğünle toplamda 3-4 öğün beslenilmesine özen gösterilmelidir.

Üç öğünden iki öğüne düşen günlük beslenmemizde daha çok kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, börek, tatlı tüketimi artarken sebze meyve tüketimi çok az olmaktadır. Ramazan ayında da sağlıklı beslenme kuralları ve bireylerin alması gereken karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarları değişmiyor. Bu yüzden vücudun ihtiyaçlarını karşılayan ve çok uzun süre aç kalan midemizi yormayacak, hazmı kolay yiyecekler tercih edilmelidir. İftar ile sahur saati arasındaki süre,metabolizmanın en verimsiz çalıştığı saatlerdir. Ramazan ayı dışındaki sağlıklı beslenme biçimi olan azar azar ve sık aralıklarla toplamda 6 öğün olan beslenme biçimini ramazan ayında da uygulamaya çalışıp metabolizmamızın daha verimli çalışmasını sağlayabiliriz.

Sahura kalkmadan oruç tutmayın

Sahura kalkmadan, yatmadan önce yemek veya hiç yememek çok yanlış bir uygulama olacaktır. Sahur özellikle kişiyi oruca hazırlayan bir öğündür. Bu nedenle susamaya neden olacak kızartma kavurma gibi yağlı yiyecekler ve tuzlu gıdalar tüketilmemeli bunlar yerine; hazmı kolay hafif, bol lifli kahvaltıya dayalı yiyecekler seçilmelidir. Sebze,meyve kepekli ekmek lif açısından ve tokluk hissini uzun bir süre devam ettirdiği için tercih edilmelidir. Ayrıca protein içeren gıdalar mideyi daha geç terk ettiği için acıkma hissinin daha geç oluşmasını sağlar. Bu nedenle yumurta,süt,peynir gibi protein içeren gıdalar mutlaka sahurda tüketilmelidir.

İftarda hazmı kolay yiyecekler tüketin!

ftar da oruç açılırken su, zeytin veya hurma gibi yiyeceklerle oruç açılıp daha sonra bir çorba ile devam edilebilir. Gün boyu aç olan mideyi yormamak için hazmı kolay olan çorba gibi gıdaları tüketip bir süre dinlenmek daha uygun olacaktır. Daha sonra yine ağır olmayacak sebze,ızgara,salata gibi yiyecekler tercih ederek iftar yemeğimizi tamamlamalıyız. İftar ile sahur arasında ki sürede bol sıvı özellikle su tüketmeliyiz. Tatlı ihtiyacı ise ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı, meyve tatlısı, hoşaf, komposto veya meyve gibi yiyecekler ile ara öğün yaparak giderebilirler.

Ramazan ayında beslenme şeklinin,saatlerinin ve sayısının değişmesi nedeniyle kilo almak daha kolay hale geliyor. Kilo vermek için oruç tutmak yanlış bir seçim. Ramazan ayında düşünülenin aksine uzun süre aç kalmak kilo verdirmiyor. Tam aksine tercih edilen hamur işleri, tatlı, börek, et, pilav, makarna gibi besinlerin çok tüketilmesine nedeniyle kilo alımı da söz konusu olabiliyor.

Kronik hastalığı olanlar ve oruç

Bu yıl sahur ile iftar arasındaki süre oldukça uzun. Sıcak yaz günlerini de düşündüğümüzde biraz daha zorlu bir ramazanın bizi beklediğini söyleyebiliriz. Sağlıklı kişilerin bile uzun ve sıcak yaz gününde zorlanacağını düşünürsek, sağlık riskleri taşıyan belli grupların oruç tutmamaları daha doğru olacaktır. Kronik rahatsızlıkları olanlar (tansiyon,sindirim sistemi,kalp rahatsızlıkları,diyabet vb.), gelişme çağında olan çocuklar, hamileler ve emziren annelerin kesinlikle oruç tutmamaları gerekiyor.

Oruç tutarken;

  • Kesinlikle sahura kalkınız.
  • Sahurda ağır yiyeceklerden kaçınarak hafif,kahvaltılık gıdaları tercih ediniz.
  • İftarda çok hızlı ve aşırı yemek yemeyiniz.
  • Yürüyüşlerle hazmı kolaylaştırmaya çalışınız ve kesinlikle aç karnına spor yapmayınız.
  • Ramazanda yoğurt,ayran veya süt tüketimine dikkat edip 2-3 su bardağının altına düşmemeye özen gösteriniz.
  • İftarda sebze ve meyveye ağırlık veriniz.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share