Riskli görünen benlerin takibi artık daha kolay

Benlerin çapı, rengi ve şeklindeki değişiklikler, benin üzerindeki birden fazla renk ‘tehlike’ işaretidir.

Kanser belirtilerinden biri sayılan benlerin iyi mi yoksa kötü huylu mu olduğunu takip etmek artık daha kolay.

Dermatoskopi,ben takibinde ulaşılan son nokta olarak benlerin incelenmesi ve arşivlenmesini sağlıyor.

Molemax dijital dermatoskopi ile derideki benler inceleniyor ve arşivleniyor,böylece benlerin belli aralıklardaki değişimlerinin saptanması ve incelenmesi bilgisayar ekranında kolayca yapılabiliyor.

Dijital Dermatoskop isimli cihazla incelemeye alınan benler periyodik olarak takip edilerek kanser riski taşıyıp taşımadığı saptanıyor ve gerekli müdahale yapılıyor.

Ben Haritası Nasıl Çıkartılıyor?
Dijital Dermatoskop cihazı ile vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal yerleşimi belirleniyor. Ardından her bir ben için dermatoskopik görüntü alınıyor ve kaydediliyor. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanıyor.

Riskli Görünen Benlerin Takibi:
Dijital Dermatoskop isimli cihazla incelemeye alınan benler periyodik olarak takip edilerek kanser riski taşıyıp taşımadığı saptanıyor ve gerekli müdahale yapılıyor.

Benlerin çapı,rengi ve şeklindeki değişiklikler,benin üzerindeki birden fazla renk ‘tehlike’ işaretidir. Zamanla benlerin kenarları girintili çıkıntılı olmuşsa,renk değiştirmişse veya aynı bende açık koyu kahve,siyah ve gri renkleri görülüyorsa,kanama,sızıntı varsa bu belirtiler cilt kanserine meyil olduğunu gösterir. Ancak her kahverengi leke ben değildir,güneş lekesi veya çil olabilir.

Her siyah ve üzeri pütürlü,elle hissedilen ben de tehlikeli değildir.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share