Romatizma Hastalığı Her Yaşta Görülebilir

Kaslarda ve eklemlerde görülen ağrılı bir hastalıktır.

Romatizma Çeşitleri Nelerdir?
En geniş anlamıyla eklem çevresindeki yumuşak dokuların hastalığı olarak bilinen romatizma,birçok türü olan bir hastalıktır. Eklem kireçlenmesi,kemik erimesi,kas ağrıları,bel-boyun ağrıları,romatoid artrit,ankilozan spondilit,gut,lupus ve behçet,romatizmal hastalıklardan bazılarıdır.

Romatizma Nedir?
Genel olarak kadınlarda daha çok görülen romatizmal hastalıklarından itihaplı olanları daha ağır seyreder.Henüz kesin tedavisi olmayan bu hastalıkların seyri,kilo,sigara ve alkol nedeniyle kötüleşir.
Romatizma her ne kadar sadece bir hastalık olarak bilinse de kemikleri,eklemleri,eklem çevresi dokuları,hatta sinir köklerini etkileyen bütün hastalıkları adlandırmak için kullanılır. Bir başka deyişle,kaslarda ve özellikle eklemlerde kendini gösteren ağrılı hastalıkların genel adı romatizmadır.

Bazı romatizmal hastalıklar,kalp,akciğer,böbrek,beyin vb. gibi iç organları da etkileyebilirler. Romatizma hastalığı her yaşta görülebilir. O yüzden bir yaşlılık hastalığı olarak düşünülmemelidir.
Romatizmal hastalıklar genel olarak kadınlarda daha sık görülmektedir. Bununla birlikte erkeklerde daha sık görülen (spondiloartritler,gut) gibi hastalıklar da vardır.Romatizma hastalığının önemli bir bölümünün kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik yatkınlık bazılarında önem taşır (ailede kalıtsal romatizma öyküsü). Bunun dışında eklemlerde yükü artıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı ve alkol gibi dış etkenlerin engellenmesi de romatizmalı hastalar için yararlıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share