Saç Ekim Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Saç nakli bu konuda eğitim almış ve tecrübesi olan bir doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir.

Saç kaybına genetik yatkınlık,hormonal değişiklikler,yaşlılık,enfeksiyon,kaza ve yanık gibi nedenler sebep olabilmektedir. Saç ekimi,saçlı alandan saçsız alana tek tek saç foliküllerinin taşınmasını içeren cerrahi bir tekniktir. Bu gennelikle erkeklerde görülen kellik sorununu tedavi etmek için kullanılır. Aynı şekilde kirpik,kaş,saç,sakal,göğüs ve kasık kıllarını restore etmek,kaza veya ameliyat nedeniyle oluşan izleri doldurmak için saç nakli uygulanabilir.

Saç naklinin olabilmesi için,başın arka ve yan taraflarında sağlıklı saçların olması gerekir. Saçın rengi,kalınlık derecesi,düz,dalgalı veya kıvrımlı olması gibi faktörler yapılacak olan girişimin sonucunu etkilemektedir.

Yaklaşık olarak her 5 kadından biri yaşlılık,hastalık ve menapoz sonrası oluşan hormonal değişiklikler gibi nedenlerle saç dökülmesi yaşamaktadır. Kadınlarda erkeklerdeki gibi yama tarzında bir dökülme olmaz. Bunun tersine tüm saç derisinde yaygın bir dökülme ve incelme meydana gelir. Bu sorunu aşmak için bazı kadınlar peruk ya da postiş tarzı aksesuarlar kullanır. Bazıları ise saça yüzeyel olarak uygulanan bazı ilaçlar kullanırlar. Bu ilaçların etkileri kişiye göre değişkendir,fakat genelde yeni saç büyümesini uyarmadan,olan saçların dökülmesini engellemek yönündedir.

Özellikle mini greftler,saçlarda seyrelmenin olduğu alanları dolgunlaştırmak için bu hastalarda iyi bir seçenektir. Verici alan olarak saç tellerinin daha yoğun olduğu,başın arka kısımları kullanılmalıdır. Eğer saçlarınız için cerrahi bir girişim düşünüyorsanız şunu unutmamalısınız ki bu işlem saçlarınızdaki dökülmeyi önlemez fakat seyrelmiş olan alanlarda daha doğal ve dolgun bir görünüm sağlar.

Saç nakli bu konuda eğitim almış ve tecrübesi olan bir doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir. Doğal bir görünüm elde edilmesi için nakledilen saç greftinin açısına ve yönüne göre iyi bir planlama yapılmalıdır.

Saç naklinde birçok teknik bulunmaktadır. Punch greft,mini greft,mikro greft,slit greft ve strip greft gibi teknikler genellikle daha küçük girişimler isteyen hastalarda kullanılmaktadır. Flebler,doku genişletilmesi ve saç derisinin küçültülmesi gibi teknikler ise daha dramatik değişiklikler isteyen hastalarda uygulanmaktadır.

Saç ekimi genel olarak 2 farklı yöntemle uygulanır

1. Foliküler Ünite Ekstraksiyon (FUE):Saç kökleri tek tek lokal anestezi altında çıkarılır,bu mikro kaldırmada çapı 0.6mm ila 1.25mm minik greftler alınır. Her bir saç kökü daha sonra bir mikro bıçak kullanılarak saçsız alandaki kafa derisi içine geri ekilir. Tek tek foliküller kaldırıldığı için,sadece küçük,noktasal yara izleri çok az veya hiç görülmez. Operasyon sonrası ağrı en aza indirilir. Hiçbir yere dikiş atılması gerekmez,FUE tekniğinde iyileşme süresi yaklaşık 7 gündür.

2.Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT):Saçlı derisi başın arka tarafından bir şerit şeklinde lokal anestezi altında çıkarılır,sonra çıkarılan yer anatomik planda ucuca dikilir. Çıkarılan saçlı deri dokusu saç follikülerine ayrılacak şekilde küçük parçalar haline getirilerek hastanın saçsız alanlarına ekilir. Bu yöntemde başın arka bölümündeki donör alanda doğrusal bir iz bırakacaktır. Donör alanın iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır ve dikişin tıbbi personel tarafından alınması gerekir.

Operasyon öncesi görüşme

 • Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.
 • Plastik cerrah hekiminiz saçsız alanın analizini yapar.
 • Başınızın değişik açılardan fotorafı çekilir.

Operasyon zamanına hazırlık

 • Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. ( Sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz. )
 • Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın,saç jölesi kullanmayın,rahat kıyafet giyin,takılarınızı evde bırakın.
 • Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
 • Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.
 • Başınız özel bir şampuan ile yıkanır ve saç greftlerini almadan önce antibakteriyel solüsyonla temizlenir.

Anestezi

Lokal anestezi

Operasyon Tekniği

FUE tekniğinde;Plastik cerrah hekiminiz aldığı saç folliküllerini,çok küçük kesiciler veya iğneler ile saçsız alana delik açarak tek tek ekimini yapar. Daha doğal bir görüntü oluşur. Çok az veya hiç iz bırakmaz. FUE tekniğinde iyileşme çok hızlı olmakta ve ağrı göz ardı edilebilir bir seviyededir.

FUT tekniğinde;Plastik cerrah hekiminiz,başın arka taraftaki alandan yaklaşık 1-1.5 X 15-30 cm arasında şerit şeklinde saçlı deri çıkarır. Çıkarılan alan o anda anatomik planda dikilirken,mikroskop altında alınan saçlı şerit şeklindeki deri daha küçük saç follikülerine kadar ayrılır. Saç follikülü etrafındaki yağ ve fibröz dokular dikkatli bir şekilde uzaklaştırlır. Ayrıştırılan saç follikülleri saçsız alana ekilir.

Operasyon süresi

Saç ekimi yapılacak alana bağlı olarak değişir

İyileşme süreci

 • Saç grefti nakledildikten sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur.
 • Yara bakımı için yarı geçirgen özel bir örtü örtülür. Bu alttaki vücut sıvıların dışarı akmasına izin verir. Başınıza yapılan sargı yaklaşık 3 gün kalır. 4. gün sargılarınız açılır ve başınız açık kalır. Sonrasında şapka kullanabilirsiniz. Sargılarınız açıldıktan sonra işinize bağlı olarak,çalışma hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bu korumasız saç ekim yapılan alan güneşten korunulur. Operasyondan yaklaşık 3-4 gün sonra özel şampuan ve losyon ile başınızı yıkayabilirsiniz. Şampuan saç follikülleri etrafındaki kabuklanmayı engelleyecektir. Eğer kabuk saç follikülü etrafında ilk 7-10 gün kalırsa ekilen saçın kaybına sebep olabilir.
 • İlk 2-3 hafta süresince,neredeyse nakledilen saçların hepsi kaçınılmaz olarak (şok kaybı) düşecektir. Üç ay sonra kalıcı saç folikülleri nakledildiği yerden büyümeye başlayacaktır. Hastanın saçı normal büyüme ve kalınlaşmaya önümüzdeki altı ile dokuz ay boyunca devam edecektir. 3 hafta zorlu aktivitelerden kaçınılır.

Herhangi bir sonraki saç dökülmesi sadece saç nakli yapılmamış alanlardan olması muhtemeldir. Hastalar bu olasılıkla başa çıkmak ve yavaşlatmak için gerekliyse bir sonraki nakil işlemine kadar ilaç kullanmak isterler. Ekim tekniklerinde de alınan greftlerde bir miktar kayıp olabilir. Ayrıca greft alanındaki saçlar yeniden büyümeye başlarken saçlarda belli bir süre dökülme olması da doğaldır. Çok fazla kayıp olan hastalarda operasyonel işlem tekrarlanabilinir.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Referanslar:1.Okuda S. The study of clinical experiments of hair transplantation. Jpn J Dermatolurol. 1939;46:135 2. Unger WP. "Delineating the ‘Safe’ Donor Area for Hair Transplanting"The American Journal of Cosmetic Surgery,1994,11:239-243 3. Dermatol Surg. 2008 Dec;34(12):1683-8. Epub 2008 Oct 13. 4. Facial Plast Surg. 2008 Nov;24(4):404-13. Epub 2008 Nov 25 5. TPCD (Türk Plastik Cerrahi Derneği)6. Dermatol Surg. 2002 Aug;28(8):720-8.

*Greft,verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç foliküllerine verilen addır.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

Brakiterapi Nasıl Yapılıyor?

Prostat kanserinde uygulanan tedavi alternatiflerinden biri olan brakiterapi, prostat dokusunun içerisine yerleştirilen ve düşük dozda ışın veren radyoaktif kaynaklar ile kanserli dokunun yavaş ve sürekli ışınlanması esasına dayanıyor.
Total
0
Share