Sağlıklı Sindirim Sistemine Sahip Olmak

Birçok kişi için yaşlanma kabızlık gibi yeni sindirim sorunları ile birlikte geliyor. Aşağıdaki ipuçları yaşlandıkça daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak ve bu tarz sıkıntıları önlemek için size yardımcı olacaktır.

Yaşlandıkça vücudumuz değişmeye başlar,buna yediklerimize karşılık sindirim sistemimizin değişmesi de dahil. Kullanılan ilaçlar,yaşam tarzı ve hatta diş çürüğü ve dişeti hastalığı gibi yaşa bağlı faktörler sağlıklı bir sindirim sistemine zaman geçtikçe zarar verebilir. Sonuç olarak hazımsızlık,kabızlık,divertikülit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları ortaya çıkıyor.
Aşağıda ilerleyen yaşla birlikte sindirim sistemini geliştirmeyi ve sağlıklı tutmanın yöntemlerini bulabilirsiniz.

Su Tüketimi

İçme suyu ve portakal suyu gibi diğer sıvılar biz yaşlandıkça kabızlık konusunda yardımcı olabilir. Tüm sıvılar sindirim sisteminden geçerek yiyecekleri yumuşatıcı görev üstlenir. Fakat çay ve kahve gibi kafein içerikli sıvılar tam tersi etkiler gösterebilir.

Yediklerinize Dikkat Edin

Sağlıklı bir sindirim için sağlıklı bir kiloyu korumak,yaş olarak ve genel sağlık açısından yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Eğer aktif bir gençlik geçirmemişseniz,ilerleyen yaşlarda vücudunuz kilo almaya daha meyilli bir hal alır. Farklı gıdalar ve çeşitliliği azaltmanız,az yağlı yiyecekler tüketmemeniz ya da aşırı yemek hazımsızlık ve ekşime gibi sindirim sistemi sorunlara yol açabilir.

Lifli Gıdalar Tüketin

Kabızlık için en iyi çözüm yüksek lifli gıdaları tüketmek. Yüksek lifli gıdalar arasında en iyi seçenekler taze meyve,sebze,tam tahıllar ve fındık.

Aktif Olun

Sağlıklı sindirim için en iyi alışkanlıklardan biri sürekli aktif olmak. Bisiklet sürmek,yürüyüş,yüzme ve dans gibi düzenli aerobik egzersizler gerçekleştirebilirsiniz. Aerobik egzersizler,kan dolaşımını artırarak kalp hastalığı ve tansiyon riskini önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda egzersiz yapmak sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan sağlıklı kiloyu korumak için de oldukça yardımcı olur.

Stresi Azaltın

Yaşımıza göre sorumluluk ve stres düzeylerimiz yükselebilir. Aşırı stres mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Stres,ülser yada irritabl bağırsak hastalığına neden olmaz,ancak bu sindirim problemlerine ön ayak olabilir. Hazımsızlık ve stresi azaltmanın en iyi yolu düzenli egzersiz dahil olmak üzere –kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin hormonu salgılayan- yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri uygulamaktır.

Gökkuşağı Yiyin!

Günde bir elma yemek türlü hastalıklardan korur ve sağlıklı kalmanızı sağlar derler. Evet muhtemelen bunu duymuş olabilirsiniz. Yetişkinlerde meyve ve sebze tüketimi sağlıklı sindirim açısından önem taşımaktadır. İlerleyen yaşla birlikte kolon ve rektum kanseri riski artar,meyve ve sebze tüketimi ise bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Daha renkli meyve veya sebze daha fazla antioksidan anlamına gelmekte. Ne kadar çok farklı renkte sebze ve meyve türü tüketilirse faydaları da aynı şekilde çeşitlilik getirmekte. Yani yaban mersini,çilek,tatlı patates,muz ve yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmek kabızlığı uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Dişlerinize İyi Bakın

Sağlıklı sindirim,diş ile ağızda başlar. Gıdaları iyi çiğnemek ve yeterince küçük parçalara ayrılması sağlamak,vücut tarafından sindirilmesi ve diş bakımı için oldukça önemlidir. Dişlerinizi günlük olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak sağlıklı bir ağza sahip olmak ve sindirim sisteminin geliştirilmesi için yardımcı olabilir.

Probiyotiklerin Keyfini Çıkarın

Probiyotikler,yoğurttan tahıl gevreğine kadar sağlıklı sindirimi teşvik eden birçok gıdada bulunur. Probiyotikler,bağırsaklarda doğal olarak bulunan yararlı bakterilerle benzer şekilde hareket eder. Bilim adamları,probiyotik içeren gıdalar tüketerek sağlıklı sindirim sistemine sahip olunabileceğini söylüyor. Ayrıca probiyotikler,metabolizmanın ihtiyacı olan B12 vitamin eksikliğini de karşılar. B12 vitamini eksikliğine duyarlı bazı yaşlı kişiler probiyotik içeren gıdalardan yararlanabilir.

Doktorunuzla Konuşun

Yaşınıza göre baharatlı gıdaların tüketimi sonrasında,midenizde mide ekşimesi ve hazımsızlık belirtileri dışında farklı mide problemleri yaşayabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var. Ayrıca sürekli bağırsak sorunları yaşıyorsanız,sindirim sisteminizi geliştirmek ve iyileştirmek için doktorunuza danışmalısınız.

Kilonuza dikkat ederek,egzersiz yaparak ve sigara kullanımından kaçınarak yaşarsanız,sindirim sisteminiz yıllar boyunca çok daha sağlıklı çalışacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Reflü Ameliyatına Götüren 6 Neden

Reflü, yaşam alışkanlıklarıyla beslenme tarzına dikkat edildiğinde ve ilaç tedavisine cevap verdiğinde kontrol altında tutulabiliyor. Ancak bazı durumlarda operasyon kaçınılmaz hale geliyor.
Total
0
Share