Sedasyonla Diş Tedavisi

Diş tedavilerini yaptırmaktan korkan,endişeli ve mental retarde hastalarımız artık sedasyon yardımı ile tedavilerini rahatça yaptırabilirler.
Diş tedavilerini yaptırmaktan korkan,endişeli ve mental retarde hastalarımız artık sedasyon yardımı ile tedavilerini rahatça yaptırabilirler.

Sedoanaljezi denilen yöntemde,el üzerinden damar yolu açılır.Buradan solüsyon damara verilir.Bundan sonra hastamız rahatlar ve uyku haline geçer.
Operasyon öncesi;kliniğimize gelen hastalarımıza diş tedavileri ile ilgili yapılması gerekenler anlatılır ve bir tedavi planı çıkarılır,daha sonra anestezi uzamnına yönlendirilir ve burada gereken muayeneleri ve tetkikleri yapılır,hasta operasyon hakkında bilgilendirilir ve uygun görülürse işlem için randevu verilir.

Operasyon sonrası;en az iki saat süreyle hasta gözlem altında tutulur,takibi yapılır.

SEDASYONUN AVANTAJLARI

  • Süresi ve dozu ayarlanalabilir
  • Etkinliği azaldığında ilaç arttırılarak yeniden etkinlik sağlanır
  • Etkisini hızlı gösterir
  • Uygulamanın bitmesi durumuda sedasyonda kullanılan ilacın antidotu verilip sedasyon işlemine son verilir.
  • Korkuya eğilimli çocuklarda(özellikle 4 yaş altı) bilinçaltında oluşabilecek olumsuzluklar engellenmiş olur. AMNEZİ sağlanır,yani hasta operasyon sonrası yapılan işlemi %85 oranında hatırlamaz.

Dt. Ayşegül Bardakcı

Total
0
Shares
Related Posts

Bacaklarda Varisler

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi,uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor.

İlk Yardım Hayat Kurtarır!

Kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek için olay yerinde, tıbbi araç gereç kullanmadan, yapılan ilaçsız uygulamalardır.
Total
0
Share