Şeker Tüketimi Bağışıklık Sistemini Zayıflatır mı?

Günlük hayatımızda tükettiğimiz hatta kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini düşündüğümüz taze sıkılmış meyve suları içinde bulunan şeker, aslında bizi hasta mı ediyor?

Glikoz,fruktoz,sükroz veya posası tamamen alınmış taze sıkılmış meyve suyu dahil fazla karbonhidrat tüketmek akyuvarların yabancı maddeleri ve mikroorganizmaları yok etme yeteneğini önemli ölçüde azaltabilir. Akyuvar hücre işlevi enfeksiyonlara karşı kullanılan savunma mekanizmasının önemli bir bölümünü oluşturduğundan,aktivitelerinin bozulması doğal olarak bağışıklık sistemi işlevini tehlikeye atar. Yani beslenme rejiminde çok fazla şekere yer verilmesi akyuvar hücrelerinin (bağışıklıkta önemli olan hücreler) aktivitesinin azalmasına yol açar. Bu durumda vücut soğuk,sıcak veya mikroplara karşı koyamaz hala geliyor.

Vücudunuzda şeker göbeğinizde toplanıyor
Fazla kalori sonucunda karşılatığımız obezite de düşük bağışıklık işlevi ile bağlantılıdır. Başka bir değişle ne kadar çok şeker ve yağ tüketirseniz bağışıklık sistemi de bundan o denli olumsuz etkilenir. Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek,kalçalar,göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor.

Benzer Makaleler:

  • Şeker Hayatımıza Nasıl Girdi? Okumak İçin Tıklayınız
  • Aşırı Şeker Tüketimi Kansere Neden Olur mu? Okumak İçin Tıklayınız
  • Diyabetliler Şeker Kullanamaz mı? Okumak İçin Tıklayınız
  • Şekerin Bilmediğimiz İsimleri Nelerdir? Okumak İçin Tıklayınız

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Hipertansiyonda Beslenme tedavisi

Beden ağırlığı istenen düzeye indirilmelidir. Özellikle ailede HT öyküsü olanların mutlaka beden kitle indekslerinin 20-25 arasında olması gerekir...
Total
0
Share