Sigara paketleri üzerindeki resimler caydırıcı mı?

Genç tiryakinin anatomisi İTÜ ve AG Araştırma Şirketi, gençlerdeki sigara bağımlılığının filmini çekti.

Genç tiryakinin anatomisi
İTÜ ve AG Araştırma Şirketi,gençlerdeki sigara bağımlılığının filmini çekti. Ortak araştırmaya göre;
* Tiryaki gençlerin yüzde 8.4’ü sigaraya 14 yaşından küçükken başlamış.
* Gençlerin yüzde 53.2’si sigaraya başlama nedeni olarak arkadaşlarını gösteriyor.
* Gençlerin yüzde 53.2’si sigaraya başlama nedeni olarak arkadaşlarını gösteriyor.
* Sigaranın zararlarını belirgin biçimde hissedenlerin oranı yüzde 23.8.
* Gençlerin yüzde 34.8’i sigarayı hemen bırakmak istiyor.
* ’Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği’nin,Sağlık Bakanlığı,İstanbul Teknik Üniversitesi ve AG Araştırma Şirketi’yle yaptığı ‘Gençleri Anlamak’isimli araştırma,gençlerin sigaraya daha çok arkadaş çevresi yüzünden başladığını ortaya koydu.
* Gençlerin yüzde 60’ı,daha 25 yaşına gelmeden sigaranın olumsuz etkilerini hissetmeye başladığını söylüyor. Soruları yanıtlayanların yüzde 77’si,kendileri içmesine rağmen kapalı alanlarda sigara yasağını destekliyor.
* Sonuçlara göre,fiyat artışlarıyla paketler üzerindeki uyarı ve fotoğraflar,gençleri caydırmada o kadar da etkili değil.
* Yüzde 37.1’lik kesim,zamlardan azaltma ve/veya bırakma yönünde etkileniyor;yüzde 30.7’lik kesimse bu durumda markasını değiştirme ya da başka giderlerinden kısmaya yöneliyor ama sigarayı bırakmıyor.
* Sigara paketleri üzerindeki resimleri caydırıcı bulanların oranıysa yüzde 23.7’de kalıyor.

PAKETLERDEKi RESiMLER CAYDIRMADA SINIFTA KALIYOR
Gençler için sigara paketlerinin üzerindeki resimlerden ziyade zararı en üst düzeyde yaşayan tiryakilerin deneyimleri etkili oluyor. Yüzde 60.6’sı daha şimdiden sigaranın zararlarını hissetmeye başlamış
Tiryaki gençler arasında yapılan anket sigaraya başlama konusunda en büyük etkenin yüzde 53.2 oranla arkadaş çevresi olduğunu gösteriyor. İTÜ ve AG Araştırma şirketinin 25 yaş altında 1055 gençle yaptığı anketin sonuçlarından biri de gençlerin yüzde 60.6’sının daha şimdiden kısmen veya belirgin biçimde sigaranın zararını hissettiğini söylemeleri.
Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği’nin öncülüğünde yapılan araştırmaya göre gençlerin yüzde 82.2’si 20 yaşından önce sigaraya başlıyor. Bunun da büyük bir çoğunluğu 15-20 yaş arasındaki dönemde gerçekleşiyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler; şekerli suların karbondioksit gazı ile işlenerek elde edilmesi ile ortaya çıkar. Gazlı içeceklerin pH değerleri 2,4 ile 4 arasında olduğu ...
Total
0
Share