Sırt Ağrılarını Fibromiyalji ile Karıştırmayın

Genellikle önemsenmeyen sırt ağrıları fibromiyalji ve kemik erimesi gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabiliyor..

Her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı,gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkıyor. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı kimi zaman kas incinmesi gibi bir nedenle oluşurken,kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Sırt Ağrısı
Boyun alt ve arka kısmı,omuzların arka kısımları,kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan bir alanı kapsıyor. Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. İşte belirtisi sırt ayrısı olan hastalıklar:

  • Myofasiyel Ağrı Sendromu: Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre;uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut.

Boyunda şiddetli olabilir.Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri daha fazla etkileyebiliyor. Ağrının tipik özelliği:bu hastalarda,genellikle sırt bölgesinde bulunan kaslarda,üzerine basmakla ağrının tetiklendiği bazı noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları daha da artırıyor.

  • Boyun Fıtığı: Boyun,sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabiliyor. Boyundan kaynaklanan ağrılar boyunda şiddetli hissedilirken,bazı hastalarda sırt bölgesine kadar,bazen de kol boyunca uzanabiliyor.

Sabah yorgunluk görülür. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber,bu sorun daha nadir olarak görülüyor. Ağrının tipik özelliği:Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa,boyun fıtığının habercisi olabiliyor.

Fibromiyalji
Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere,vücut ağrısına neden olan bir tablo. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından,çabuk yorulduklarından şikayetçi olur. Şikayetler soğuk,yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada baş ağrıtan,bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygu halleri hastaların ağrıya hassasiyetini artırıyor.
Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı uyanırlar. Bazen vücudun sağ,bazen sol yansı etkilenebilir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

Skolyoz
Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate almıyor. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebiliyor. Örneğin:Gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabiliyor.Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebiliyor. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulmalı.
Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabiliyor. Omuz,kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebiliyor.

Osteoporoz

Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor.
Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

Doç. Dr. Ayçe Atalay

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share