Spor Selüliti Önler mi?

Portakal kabuğu görüntüsü sizi rahatsız ediyor mu?

Selülit özellikle kalça,bacak ve uyluk bölgesinde ortaya çıkan,kadınlarda daha sık görülen,derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokuları arasında sıkışması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Yağ dokusunun sıkışması sonucu derinin üst kısmı portakal kabuğu görünümünü almaktadır.

Selülitin kaç çeşidi vardır?

Portakal kabuğu dediğimiz pürüzlü görünümün ortya çıkmasına göre derecelendirilir.

  • Derece 0:Deri iki parmak arasında sıkıldığında bile ortaya çıkmaz.
  • Derece 1:Ayakta dururken ve yatarken görülmez. Deri sıkıldığında görülür.
  • Derece 2:Ayakta dururken görülür,ancak yatınca kaybolur.
  • Derece 3:Ayakta ve yatarken selülit görülür.

Selülitin oluşma nedenleri nelerdir?

Genetik,ergenlik,gebelik,menapoz,obezite,tiroid bezinin yavaş çalışması,varis ve venöz yetersizlik gibi damar hastalıkları,yaşla birlikte bağ dokusunun zayıflaması,kilo alımı,egzersiz yapmama,sigara,rafineri ürünleri ve fazla şeker tüketimi,idrar söktürücü ve müshillerin gelişigüzel kullanımı,doğum kontrol hapları (yüksek östrojen hormonu içerenler) selülit oluşumuna neden olabilir.

Hangi sporlar selülit oluşumunu önlüyor veya azaltıyor?
Sadece spor yaparak selülit tedavi edilmez. Hatta vücudun belirli bölgelerini fazla çalıştıran ve düzensiz yapılan sporlar selülit oluşmunu arttırabilir. Selülite karşı en etkili sporlar yüzme ve tempolu yürümedir. Düzenli yapılan jimnastik,bisiklete binmek ve dans etmekte selülit oluşumunu azaltabilir.

Hangi vitaminler selülit oluşumunu önleyici özelliğe sahiptir?
Selülit oluşumunu engellemede sağlıklı beslenme önemli rol oynar. Özellikle A,C ve E vitaminleri ile potasyum minerali koruyucu etki sağlamaktadır. Soya flavanoidleri,omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden zengin besinler tüketilmelidir. Maydanoz,kuşburnu,roka gibi yeşil yapraklı sebzeler,domates,fındık,fıstık,kayısı,portakal,muz gibi yiyecekler tüketilmelidir. Bol su içilmeli,şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Sodyum vücutta su tutulmasına neden olduğu için tuzlu gıdalar,turşu,konserve ve hazır gıdalar selüliti arttırıcı etki yapabilmektedir.

Ağızdan alınan ilaçlar etkili olabiliyor mu?
Hastanın altta yatan selülite neden olabilecek tiroid hastalığı,venöz yetersizlik,obezite vb. hastalıkları varsa bunlara yönelik tedaviler kullanılır. Ancak sadece selülit için kullanılan ağızdan alınan bir ilaç yoktur.

Selülit tedavisinde hangi cihazların kullanılması olumlu etki yapar?
Selülit tedavisinde birçok cihaz kullanılabilmektedir. Ancak bu aletler daha çok bölgesel incelme ve yağ dokusunun parçalanması şeklinde etki etmektedir. Kesin olarak selüliti tedavi etmemektedir.
En etkili yöntem kan dolaşımını ve lenf drenajını sağlayan masaj aletleri ile masaj yapılmasıdır ancak bu yöntem geçicidir. Ayrıca lazer ve masaj,radyofrekans,ultrasonik kavitasyon tedavileri kullanılmaktadır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share