Stent Takmak Kalp Krizi Riskini Arttırır mı?

Bazı hastalara stent takmak operasyon sırasında kalp krizi riskini artırıyor.

Bazı hastalara stent takmak operasyon sırasında kalp krizi riskini artırıyor. Stent takılmasının bazı hastalar üstünde ters etki yaparak kalp krizine neden olabileceği gibi,kalbe giden damarlarda meydana gelen daralmaya bağlı hastalıklar,ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Sanılanın aksine tedavide önce stent,sonra by-pass gibi bir sıralamanın yoktur. Uygulanacak yöntem hastalığın şekline göre belirleniyor. Ancak kalp hastalıkları tedavisinde önce stent,sonra by-pass gibi bir sıralama olduğunu düşünmemek gerekiyor. Çünkü doğrudan by-pass yapılması gereken bir hastaya stent takmak,hastanın kalp krizi geçirme riskini içinde barındırıyor. Kalbi besleyen damarlarda meydana gelen daralma ya da tıkanıklıkların ilk belirtileri eforla ortaya çıkar.

Doç. Dr. Mehmet ali Özatik

Total
0
Shares
Related Posts

Pulmoner Emboli (Akciğer Embolisi) Nedir?

Toplardamardaki pıhtının koparak akciğer arterini tıkaması olarak biliniyor. Hayati risk getiren bir durum. Akciğerin kan akımında 2/3'lük bir azalma ölümle sonuçlanıyor.

Aşılama mı Tüp Bebek mi?

Bilindiği gibi yapılan araştırmalarda gösterilebilir hiçbir problemi olmayan yani açıklanamayan kısırlık tanısı alan çiftler için ilk yaklaşım,birkaç kez aşılama ve eğer sonuç alınamazsa tüp bebek tedavilerine geçilmesidir.

Çocuğunuzun Duygusal Zekasını Geliştirin

Çocukların gerek fiziksel gerekse duygusal olarak ihmal edilmesi kadar işgal edilmeleri de onların duygusal gelişimlerine zarar vermektedir.Peki nedir çocuğu işgal etmek? İşte bazı örnekler:
Total
0
Share