Stres, Kadınları 10 Yıl Yaşlandırıyor

Aralıksız olarak devam eden stresin sağlığa zarar verdiği artık kesin olarak biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar da, insanların stres yüzünden hastalıklara niçin daha duyarlı hale geldiğini gösteriyor.

Stres,çağımızın en önemli sorunlarından biri. Üstelik kadın,erkek,çocuk herkesi etkiliyor. Stres altında bozulan kan dolaşımı,kılcal damar genişlemelerine ve varislere neden oluyor. Stres,çağımızın en önemli sorunlarından biri. Üstelik kadın,erkek,çocuk herkesi etkiliyor. Pek çok sağlık sorunun ya nedeni oluyor ya da tetikliyor. Örneğin bağışıklık sistemine zarar vererek insanları hastalıklara daha yatkın hale getiriyor. Stres altında bozulan kan dolaşımı,kılcal damar genişlemelerine ve varislere neden oluyor.
Bilimsel araştırmalara göre uzun süre strese maruz kalan kadınların vücudunda hücrelerin daha fazla serbest radikal ürettiği,bu zararlı maddelerin de kadınların yaşlanma sürecini hızlandırdığı görülmüştür.

Stres size neler yapıyor?

  • Cildi bozuyor;cilt yaşlanması ve kırışıklıklar gibi sorunlar çıkıyor.
  • Cildin nem ve yağ dengesini bozuyor.
  • Akneleri artırıyor ve alerjik reaksiyonlara yol açıyor.
  • Stres altında ter bezleri daha fazla çalışıyor.
  • Saçların dökülmesine ya da beyazlaşmasına neden olabiliyor.
  • Bazı insanlarda tırnak ve saçların uzaması yavaşlıyor.
  • Sinirlendiğimizde,öfke ve endişe gibi duygular bizi ele geçirdiği anda,yüz mimiklerimiz değişiyor.
  • Göz,alın ve ağız çevresinde kasılmalar başlıyor.
  • Dudaklar uçukluyor.
  • Stres altında bozulan kan dolaşımı,kılcal damar genişlemelerine ve varislere yol açıyor.

Dr. Ali Ayas

Total
0
Shares
Related Posts

Yaşlanan Adam Sendromu

Orta yaştan sonra yaşam hanesine eklenen her yeni yıl, erkeklik hormonu testosteronun düşmesiyle birlikte fiziksel, zihinsel ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Metabolizma Hızı Nasıl Ölçülür?

Gerçek metabolizma hızı oldukça zor karmaşık, vücudun oksijen tüketimi ile laboratuvar ortamda gerçekleştirilebilen yöntemlerle ölçülebilmektedir.

Giysileriniz Cildinize Düşman mı?

Kullandığımız aksesuarlara, giydiğimiz kıyafetlere karşı cildimiz alerjik reaksiyonlar gösterebilir. peki bu durumlarda neler yapılabilir. Dr. Ahmet Günay anlatıyor.

Kimyasal Peelingte İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Günümüzde insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için kozmetik uygulamalara sıkça yönelmektedir. Kimyasal peeling kozmetik olarak kabul edilen sorunların giderilmesi yanı sıra tedavi amaçlı da kullanılabilen oldukça etkili bir yöntemdir.
Total
0
Share