Tükürük Örneği ile Farklı 200 Gen Analiz Ediliyor

Genetik Check-Up Programın baş aktörü tükürük analizidir.

"Genetik Check-Up Programın"baş aktörü tükürük analizidir. Kişiden tükürük örneği alınarak DNA’sı doldurulan ”Onam formu” ile de yaşam tarzı bilgileri uzmanlar tarafından değerlendirilir ve kişiye özel bir rapor hazırlanır. Program dahilinde yer alan ”Genetik Danışma Hizmeti” ile Acıbadem Sağlık Grubu Genetik Uzmanları sonuçları değerlendirilir ve kişiye özel önerilerde bulunurlar.

Tükürük örneği ile insan vücudu içeresinde metabolizmayı,egzersizi ve enerji kullanımını etkilediği bilinen yaklaşık 200 farklı gen analiz edilir. Beyin,mide,bağırsak,kas,pankreas gibi çeşitli organlarda ve doğrudan yağ dokusunda eksprese edilen bu genlerin incelenmesi yoluyla vücudun şekerleri,yağları,besin maddelerini ve vitaminleri nasıl işlediğine daha yakından bakılabiliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

  • Genetik Check-Up’ı öneren medikal koç ya da doktor,kişiden ”Onam formunu” doldurmasını istiyor. Hem hekim hem de hasta onam formunu imzalıyor.
  • Formun doldurulmasından sonra ”Tükürük Örneği Alma Kiti” kişiyi iletiliyor. Kişi,bu kiti kullanarak az miktarda tükürük örneği veriyor.
  • Genetik check-up Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde bir medikal koç ya da doktor önerisiyle değil,basından ya da internetten duyup yaptırmak isteyenler için bir Danışma Hattı bulunuyor;0216 5442929. Bu kişiler,Danışma Hattını arayarak tükürük örneğini nerede vereceklerini öğrenebiliyorlar.
  • Tükürük örneği verdikten 3 hafta sonra sonuçlar,Acıbadem LABGEN aracılığı ile Acıbadem’deki sorumlu genetik doktorlarına gizli şifreyle ulaşıyor.
  • İlgili uzmanlar,Genetik Sağlık Programın’da yer alan “Genetik Danışma Hizmeti”kapsamında,sonuçlarla ilgili olarak kişiyle görüşüyorlar. Genetik Danışma seansında kişinin sonuçlarına göre gerekli önerilerde bulunuluyor.
  • Kişi isterse bu bilgiler;onu izleyen ilgili hekimle paylaşılabiliyor. Bilgilerin ne kadarının paylaşılacağına kişi kendisi karar veriyor. İlgili doktor sonuçların tümünü değil kişinin paylaşmak istediği kadarını görebiliyor.
  • Genetik Danışma seansı sonrasında kişi isterse ilgili branşlara yönlendiriliyor.
  • Genetik Danışma seansından sonra bu konuda kişinin yeni soruları olursa,Danışma Hattı’nı arayarak genetik uzmanlara ulaşabiliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share