Tüp Bebek Ne Zaman İlk Çare?

Tüp bebek bazı durumlarda son değil ilk ve tek çaredir? Bu durumlar için tıklayınız;

Erkeğin sperm sayısının 5 milyonun altında ya da kadının tüplerinin tamamen kapalı olması veya yaşının 37’nin üstünde bulunması halinde tüp bebek ilk ve tek çaredir.

Kısırlıkta yumurtlama,aşılama,laparaskopik cerrahiyle tüplerin açılması,yeniden çalışabilir hale getirilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Ama erkeğin sperm sayısının 5 milyonun altında bulunması ki,normal bir erkekte bu sayı 20 milyon civarındadır ya da hiç olmaması,kadının tüplerinin tamamen kapalı ya da yaşının 37’nin üstünde olması,endometriyozis hastalığının 3. veya 4. evresinde bulunması halinde tüp bebek ilk ve tek çaredir. Kısırlık sorunu,yumurtlamayı bozan polikistik over sendromundan kaynaklanıyorsa ya da nedeni açıklanamıyorsa ilk seçenek olarak tüp bebek dışında başka tedavilere de başvurulabilir.

Başkasının spermi yasak
Burada en önemli unsur,halkın bilincinin artırılmasıdır. Çünkü halen tüp bebeğin önemi yeterince bilinmiyor ya da bu uygulamanın başka bir erkeğin spermiyle yapıldığı gibi yanlış bir kanı bulunuyor.

Son tedavi olanaklarıyla erkeğin sperm sayısı çok düşük olsa da ya da hiç bulunmasa da artık başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ayrıca Türkiye’de yumurta ve sperm bağışı yasak,tüp bebek uygulaması sadece çiftlerin kendilerinden alınan sperm ve yumurtalarla yapılabiliyor.

Kısır erkekler baba olabilir mi?

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Belirtisi sırt ağrısı olan hastalıklar

Sırt ağrısı, kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Imsı Döllenme Şansını Yüzde 25 Artırıyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.
Total
0
Share