Tüylerden Kurtulmanın En Güvenilir Yolu

Lazer epilasyon eğitimi almış dermatologlar kontrolünde uygulanmalıdır.

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan tıbbi ve en güvenilir yoldur. Lazer Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu,koyu renk tarafından emilen dalga boyudur. Bu nedenle lazer epilayonda sadece koyu renk tüylerden kurtulmak mümkündür. Sarı ve beyaz tüyleri tedavi edebilecek lazer yoktur.

Aslında lazer teknolojisi yıllardır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Prensibi,kıl kökündeki renk maddelerinin lazer ışığını emerek,ısıya dönüştürmesi ve bu enerjinin kıl kökünü tahrip etmesidir.

Burada önemli olan sadece kıl kökünün patlaması değildir. Çünkü eğer kıl kökünü doğuran tabaka yok olmamışsa,yeniden kıl kökü teşekkül edebilir. Bu nedenle sistemi çok önemlidir.

Uzun dalga boyuna sahip,etkin lazer tercih edilmelidir.

Lazer Epilasyonda kullanılan lazer tiplerinin farklılıkları önemlidir. Çünkü etkin,yan etkisi olmayan lazer kullanımı prensip olmalıdır.

ND.YAG LAZER:
Dalga boyları 1064 nm. dir. Renk maddesi tarafından en az tutulan dalga boyu olduğundan yanık vs. gibi komplikasyon hemen hemen görülmez.

Işınların derine ulaşması nedeniye az ya da çok ağrı olabilir. Bunun olmaması için soğutma sistemi eklenmiştir.

Ülkemiz ten yapısı olan Akdeniz’li cilt yapısına en uygun lazerdir. Esmer kişilerde dahi güvenle ve etkin olarak kullanılır.

DIOD LAZERLER:
810 nm.dalga boyunda ışın üretirler. Açık renkli ve derinde olmayan kıl köklerinde başarı şansı vardır. Esmerlerde ve derinde olan kıl köklerinde başarı şansı daha azdır. Lazer başlığı jel sürülüp,deriye temas ettirildiğinden hijyene dikkat etmek önemlidir.

ALEXANDRİTE LAZER:
755 nm. dalga boyudur. Açık renk ciltlerde,koyu renk tüyleri olan kişilerde etkilidir. Etkisi daha yüzeyseldir. Derin kıl köklerinde etkili değildir. Ağrı yapmaz. Ancak esmer ve koyu ciltte yanık yapma riski vardır.

IPL:
Lazer değildir. Işın demetidir. Kılları yok etmez ancak zayıflatır. Yapılan işlem lazer epilasyon değildir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

  • Lazer epilasyon mutlaka eğitimini almış DERMATOLOG kontrolünde yapılmalıdır. Son zamanlarda DERMATOLOG olmayan kişilerinde uyguladığı ve yanlış uygulamalar sonucu birçok komplikasyonların olduğu bilinmektedir.
  • Ülkemizde çoğunluk Akdenizli cilt tipine sahip olduğundan,lazer seçimine dikkat etmek gerekmektedir.
  • Seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişir.
  • Seans sayısı kişiye göre değişir. Kesin seans sayısı vermek mümkün değildir.
  • Seansa gelirken duş yapılmalı ve uygulama bölgesine parfüm vs.gibi kimyasallar sürülmemelidir.
  • Lazer epilasyon DOĞRU YERDE,DOĞRU KİŞİLERCE yapıldığında hiçbir yan etkisi yoktur.

Dr. Ahmet Günay

Total
0
Shares
Related Posts

Duruş Bozukluğu Hastalık Habercisi

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor.

Diş Çekimi Öncesi ve Sonrası Bunlara Dikkat Edin!

Günümüzde, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin diş hekimliği bilimine katkıları sayesinde, öncelikle dişi tedavi etmek ve ağızda tutmak hedeflenmekle birlikte, bazı durumlarda, hasta sağlığını koruma amacıyla diş çekimine başvurulmaktadır.

Şarküteri Ürünleri

Salam , sosis,sucuk,pastırma, jambon ve kavurma gibi işlenmiş etlerin tümüne şarküteri ürünleri denir.
Total
0
Share