Ülser Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Ülser hastalarının sık yaptığı hatalar

Yapılan son bilimsel araştırmalar,beslenmenin ülser hastalığı üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığını gösteriyor. Eğer kişi ülser hastasıysa yediği bazı yiyeceklerin mide üzerinde olumsuz etkileri bulunabiliyor.

Ülser hastalarının günlük yaşamlarında başlıca yaptıkları 6 yanlış şöyle sıralıyor:

 • Demli çay ve bol kahve tüketmek,
 • Uzun süre aç kalmak,
 • Sigara içmek,
 • Hızlı yemek yemek,
 • Acılı-baharatlı yemekler tüketmek,
 • Gün içinde çok tuzlu gıdalarla beslenmek.


Çay ve Kahve Asidi Mideye Zarar Veriyor

Çay ve kahve mide asit salgısını artırıyor,sindirim güçlüğüne neden olabiliyor. Bu nedenle ülser hastalarına gün içinde çok fazla miktarda demli çay ve kahve tüketmeleri önerilmemektedir. Eğer çok isteniyorsa günde en fazla 2-3 bardak açık çay tüketilebilirler. Bunların yerine ıhlamur,elma gibi bitki-meyve çaylarını tercih edilebilirler.

Çok Uzun Aç Kalınca Asit Miktarı Artıyor

Eğer gün içinde çok uzun süreler bir şey yemezsek,ara öğünlerde besin tüketmezsek,kurt gibi acıktım diyerek yiyecek tüketimini abartırız. Eğer ülser hastasıysanız uzun süreler aç kalmamaya özen gösterin. Çünkü aç kalmak,öğün aralarının uzun olması mide asit salgısını artır. Buna neden olmamak için küçük porsiyonlar halinde 2-3 saat aralıklarla bir beslenme planı oluşturulması en doğrusudur.

Aç Karnına Sigara Mide Kanamasını Tetikliyor

Sigara içmek asit ve pepsin sagılanmasını ve mide hareketlerini artırıyor. Özellikle aç karnına içilen sigara mide kanaması ve ülseri tetikliyor. Tedaviden sonrada sigara içmeye devam etmek rahatsızlığın nüks etmesine neden olabilir.

Yavaş Yemek Mideyi Korur

İnsan hızlı yemek yediğinde besinler iyi çiğnenmeden mideye gönderiliyor. Çiğneme,mukus ve tükürük salgılanmasına neden oluyor ve bu maddeler mide asidine karşı mukozayı koruyor. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmek gerekiyor.

Acıdan ve Baharattan Vazgeçmek En İyisi

Bazı kişiler için acısız,baharatsız yemeğin tadı olmaz ve kendilerini yemek yemiş gibi hissetmedikleri içn de doyduklarını düşünmezler. Ancak ülser varsa,acı ve baharat sevdasından ne kadar kısa zamanda vazgeçilirse o kadar iyi. Çünkü acı baharatlar (kırmızı pul biber,karabiber,isot vb.) mide duvarında ödem ve harabiyete neden olarak pepsin salgısını artırıyor.

Çok Tuzlamak Ülserin Düşmanı

Bazı bağımlılıklarımızdan vazgeçmek bizler için ne kadar zordur,değil mi? İşte tuz da bunlardan biridir. Yemeği pişiren tuz koysa da tabağımıza aldığımızda sanki hiç tuzu yokmuş gibi düşünürüz. Aslında yemeğin tuzu vardır ama bize yetmemektedir. Tuz da ülserin düşmanlarından. Çünkü tuz gasrtik mukozayı olumsuz yönde etkilediği için normal sınırlarda (günde 6 gram kadar) tüketilmeli,tuzlanmış –salamura besin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Peki,Ne Yemeli Ne Yememeli?

 • Çay ve kahve tüketimini sınırlayın.
 • Yağda kızarmış etler,yağlı- salçalı yemekler,sucuk,pastırma,sosis gibi şarküteri ürünlerinden kaçının.
 • Baharatlı yiyecekler ve gazlı içecekleri tüketmeyin.
 • Gaz yapmayan sebze ve meyveleri (fasülye,ıspanak,kabak,bamya,elma,muz gibi) tercih edin.
 • Günde bir bardak süt,bir kase yoğurt ve 1-2 dilim az tuzlu beyaz peynir yenilebilir. Bunun dışında ızgara veya haşlama et,tavuk,balık,hindi rahatlıkla tüketilebilir.


Ülser Ağır Seyrediyorsa Bunlara Dikkat!

Hastalık eğer ağır seyrediyorsa hastaların beslenmesinde dikkat edilecek başlıca konular var. Eğer ülser daha ağır seyrediyorsa az posalı,az yağlı,gaz yapmayan,sulu ve yumuşak besinler tercih edilmeli. İyi pişmiş ve gaz yapmayan sebze yemekleri olarak bilinen havuç,patates,kabak ve fasülyenin yanısıra çok hafif olması nedeniyel komposto da tüketilmeli. Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durulması,bunun yerine yayla,şehriye gibi çorbaların tercih edilmesi de çok yararlı.

Bunların dışında hastalığın ağır seyrettiği kişilerde kurubaklagiller,esmer ekmekler ve bulgurun,gaz yapıcı etkisi nedeniyle tercih edilmemesi gerekiyor.

Dyt. Müge Özyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share