Uyku Apnesi Hayati Hangi Kazalara Yol Açtı?

Çernobil patlaması, uzay mekiğinin düşüşü ve trafik kazaları… Bunların sorumlusu basit zannettiğimiz bir hastalık mı?

Özal,Çernobil,Challenger… Uyku hastalığı sonları oldu

Tedavi edilmezse uyku apne sendromu felç,tansiyon ve kalp krizine de yol açıyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal bir uyku apne sendromu hastasıydı. Ölümüne yol açan kalp krizinin temelinde de tedavi görmediği söz konusu bu hastalık vardı. Rusya’da Çernobil nükleer reaktöründe kazaya yol açan da uyuyarak jeneratöre gönderdiği uranyumu kabul edilebilirlik sınırlarının üzerine çıkaran uyku apne sendromu hastası bir görevliydi. Amerikan uzay mekiği Challenger’ın düşüşü uzmanlarca bu hastalığa dayandırılıyor. Yerde görevli mühendis,uyku apne sendromu hastasıydı ve onun uyuklaması düşüşe sebep oldu.

Türkiye’deki örnekler ise trafik kazaları. Araştırmalara göre uyku apne sendromu trafikte kaza riskini 4 ilâ 7 kat artırıyor. Bu yüzden Avrupa ülkelerinde ticari yolcu taşıyan otobüs şoförlerinde uyku apne testinden geçme şartı aranıyor. Önceki yıllarda 30 kişinin öldüğü bir trafik kazasında bariyeri aşarak karşı yola giren otobüsün şoförü de büyük ihtimalle uyku apne sendromu hastasıydı ve direksiyonda uyudu. Şoförün ceset fotoğraflardan baş,boyun ve burun yapısının tipik bir uyku apne sendromu hastası olduğunu tespit edilmiştir.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat!

Yazın aşırı sıcaklarda yağlı ve şekerli besinler yerine vitamin-mineral açısından zengin ve kalori olarak düşük besinler daha uygundur.

Zayıf Kalmanın Sırrı Ne?

Kimimiz gün boyunca yarı aç dolaşırken, kimileri hiç diyet yapmadıkları halde uzun yıllar formlarını koruyabiliyor. Üstelik zora zahmete girmeden!
Total
0
Share