Video Oyunları İle Egzersiz Yapılabilir mi?

Son teknoloji oyunları oynayarak spor yapmak ve kalori harcamak mümkün mü?

Son yıllarda dünyada yeni bir egzersiz trendi oluştu. Evde bilgisayar başında oyun oynayarak spor yapmak ve kalori harcamak.

Nintendo’nun 2006 yılında piyasaya sürdüğü Wii sport video oyunu ile başlayan bu trend yeni versiyonlarının eklenmesiyle daha da yaygınlaşacak gibi görülüyor. Bu sistemde 5 farklı spor türü ve denge tahtası ile kişilerin oyun oynayarak egzersiz yapması ve daha fit ve sağlıklı olabilecekleri ileri sürülüyor. Kişinin vücut kitle indeksi,yaktığı kalori miktarını bildiriliyor ve kişiye özel egzersiz programları oluşturulabiliyor. Bu sistemlerde vücut dengesini ve kasları geliştirmek için 50 nin üzerinde aktivite bulunmakta ve hatta yoga uygulamaları da içermekte. Bisiklet içeren yeni versiyonları da piyasaya çıkmak üzere…

Peki bu sistemlerle yapılan egzersizler vücuda ne kadar yararlıdır ve gerçek egzersizin yerini tutabilir mi?

Yapılan araştırmalarda eğer gerçekten düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılırsa bu sistemlerin kişinin hareketsizliğini azaltacağı,kas gücü,denge ve esnekliği artıracağını göstermektedir. Ama hiçbir zaman gerçek egzersize alternatif olarak gösterilmemelidir.

Son çalışmalarda bu aletlerle yapılan sporların gerçeğine göre daha az kalori harcattığı her ne kadar kişiyi terletse de tam olarak gerçek bir egzersizin yerini tutamayacağını göstermektedir. Fakat yine de uzun süre masa ve bilgisayar başında hareketsiz kalan insanları harekete sevk etmesi ve egzersiz yapmak istemeyen kişiler için oyun alternatifiyle egzersizi sevdirmesi açısından önemli.

Doç. Dr. Selda Bağış

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.
Total
0
Share