Yüz germe, 30 yaşında da yapılıyor, 60 yaşında da

Yerçekiminin etkisi, sigara içmek, fazla güneşte kalmak, aşırı kilo alıp vermek yüzde yaşlanmaya ve beraberinde de yüz düşüklüğüne neden oluyor. Dışarıdan bakıldığında kişinin yüzü sarkmış gözüküyor.

Yerçekiminin etkisi,sigara içmek,fazla güneşte kalmak,aşırı kilo alıp vermek yüzde yaşlanmaya ve beraberinde de yüz düşüklüğüne neden oluyor. Dışarıdan bakıldığında kişinin yüzü sarkmış gözüküyor. Bu sarkma cilt yapısına,yaşam koşullarına,genetik yapıya göre de değişiyor elbette. Yüz düşüklüğünün en etkili tedavisi de ‘yüz germe’ameliyatıyla yapılabiliyor.
Ancak günümüzde yüz germe ameliyatları sanıldığının aksine sadece 50 yaş ve üzerindeki kişilere değil,yüz düşüklüğünün henüz 30 yaşında ortaya çıktığı kişilere de uygulanabiliyor.

Yüz düşüklüğünde alında sarkma,kaşların düşüklüğü,yanakların aşağı doğru sarkması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.
Dolgu,botoks,çeşitli aletlerle yapılan kırışıklık tedavileri derinin dış yüzeyindeki sorunların çözümlenmesini sağlıyor. Thermage işlemi derinin gerilmesinde avantaj sağlasa da,yüz düşüklüğünün gerçek anlamda tedavisi ancak yüz germe ameliyatıyla sağlanabiliyor.
Yüz germede bizim için önemli olan takvim yaşı değil,derinin yaşı. Deri erken yaşlanıyorsa yüz germe operasyonu 20-30 yıl öne çekilebiliyor. Yani yüz düşüklüğünden kurtulmak için 50-60 yaşına kadar beklemek gerekmiyor.

Yüze anestezi veriliyor,ameliyat 3 saat sürüyor…

Ameliyattan önce düşük doz bir genel anestezi veriliyor. Ancak en önemlisi yüz germe işleminin yapıldığı yüz bölgesine lokal anestezi uygulanıyor. Yüze lokal anestezi verilmesi de genel anestezide uygulanan ilaçların dozunun daha az olması avantajısını sağlıyor. İşlek yaklaşık üç saat sürüyor.

Ameliyatta ne yaptığımıza gelince:Deriyi kulağın iç bölgesinden,kulak arkasından devam eden ve saçlı deriye kadar uzanan bir kesiyle keserek gevşetiyoruz. Ardından deri fazlalıklarını keserek kestiğimiz deriyi yerine dikiyoruz. Burada yüzdeki gerginliğin oranının ayarlamak tamamen işlemi yapan cerrahın tecrübesi ve bilgisiyle doğru orantılı. Yüz germe işleminde,burun ameliyatından ya da meme ameliyatından farklı olarak tanıdıklarınızın dışında kimse estetik yaptırdığını anlayamıyor. İyi bir estetik işlemde kriterimiz her zaman,hangi bölgede ameliyat yapıyorsak o bölgedeki işlemin sonucunda kişiye ‘estetik mi oldun?’sorusunu mümkün olduğu kadar sordurmamaktır. Estetikte doğallığı en mükemmele yakın şekilde yakalamaktır. Kötü bir burun estetiğini sizi tanıyan tanımayan herkes anlayabilir. Ancak başarılı bir yüz germe operasyonunu sadece sizi tanıyan kişiler bilebilir. Başkalarının anlaması mümkün değildir.

İzler kısa sürede iyileşir…

Yüz germe operasyonundan önce hastaların en çok sordukları soru,iz kalıp kalmayağıdır.

Kulak içinde ve arkasındaki izler çok belli belirsizdir. Saçlı deridekiler de zaten saçın içinde kalır,bir süre sonra kaybolur. Çok ciddi bir saç dökülmesi sorunu yaşanmadığı sürece de görülmez.

Yüz germe işleminin hangi mevsimde yaptırılmasının doğru olacağı sorusuyla da sık karşılaşıyoruz. En ideali sonbahar-kış mevsiminde yapılmasıdır,yazın da yapabiliriz ancak güneşe çıkılması konusunda ciddi kısıtlamalar getiririz.

Ameliyattan sonra hastalardan yaklaşık 10 gün kadar ani,sert,baş ve boyun hareketleri yapmamalarını isteriz. Birinci günden itibaren ılık suyla banyo yapabilirler. Önemli bir ağrı,sızı olmaz,şişlik olabilir ama morluk olağan bir durum değildir,morluk olursa da boynun altında olabilir onlar da kısa zamanda geçer.

Yüzde yaptığımız tüm işlemlerde olduğu gibi burada da yüz sinirlerini korumaya büyük özen gösteriyoruz. Çünkü dikkat edilmezse yüz felci gelişebilir. Ancak bu cerrahın tecrübesi,bilgisiyle en aza indirilebilecek bir risktir. Her ameliyatta bu tür riskler sözkonusu olabilir,yüz germeye özel değildir.

Botoks-dolgu alın ve şakak germeyi azalttı…

Dolgu,botoks,aletler özellikle de şakak ve alın germe ameliatlarının sayısını azalttı. Dolgu maddeleri,yanak çukurluğunun oluşturduğu sorunlar açısından çok yararlı bir madde. Ama yüz düşüklüğünün ortadan kaldırılmasında bunların hiçbiri gerçek anlamda yarar sağlayamadı. Thermage,yüz düşüklüğünde yüzde 10-20 arasında hafif düzeyde etkili olabilir. Ama ciddi yüz düşüklüklerinde thermage da,yüz germe işlemi kadar etkili olamaz. Yüz germe işlemi,erkeklerde de yapılabilir ancak kadınlardakine göre daha fazla iz ortaya çıkar. Erkeklerde sakal ve kulak arasındaki boşluktan yüzü gerdiğinizde,sakalın kulağa doğru yönlendiği bölümde izleri önleyecek işlem yapmak lazım. Çünkü yüz germe sonucunda izler daha fazla görünür hale geliyor. Kadınlar makyaj yapıp oluşan izleri kaybedebiliyor.

Ameliyatın etkisi 5-20 yıl arasında…

Yüz düşüklüğünden kurtulmak isteyen kişiler doktorlarına,eğer 50 yaşındalarsa 30 yaşındaki hallerine kavuşmak istediklerini söylerler. Ancak gerçek bundan farklıdır. Elbette operasyondan sonra belli bir yıl geriye gitmek mümkündür. Bu süre 10-20 yıl olabildiği gibi 5 yıl da olabilir. En doğru hastalara yıl konusunda vaatte bulunmamaktır.

Yüz germede dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da,operasyondan en az üç hafta sigara içmenin bırakılmasıdır. Operasyondan sonraki dönemde de sigaradan uzak durmak doğrudur. Çünkü sigara içmek derinin sağlıklı beslenmesini engeller,bu da operasyonun başarısını olumsuz etkiler. Biz meme küçültme,karın ve yüz germede sigarayı bir ay önceden bıraktırmak isteriz. Ayrıca kanı sulandırıcı aspirin gibi ilaçların da ameliyattan 2-3 hafta önceden bırakılmasını mutlaka isteriz. Ameliyattan önce iyi bir cilt bakımının yapılması,gözeneklerina açılıp havalandırılması,ameliyata olumlu katkı yapar. Yüz düşüklüğü düzeltildikten sonra,ince kırışıklıklar iz yaptısya o bölgeyi soyucu cerrahi işlemler uygulamak,derin peelingler yapmak gerekebilir. Bazen bu işlemler aynı seansta yapılabildiği gibi,ameliyattan altı hafta sonra da yapılabilir.

Dr. Nuri Soysal

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Botoks Enjeksiyonu

Botoks enjeksiyonları, kas hareketlerini geçici olarak felç etmek için botulinum toksininin çeşitli formlarını kullanan bir dizi ilaçların en çok bilinenleridir.
Total
0
Share