Zayıf Kalmanın 1 inci Yolu…

Zayıf Kalmak İsteyen Kadının Yolu Buradan Geçer…

Kalorilerini göz ardı etmiyorlar

  • İçeceklerin kalori yönünden besinler kadar tehlikeli olduğunu biliyorlar. Bu nedenle içeceklerin üzerinde yazan kalorileri dikkate alıyor ve alkolden mümkün olduğunca uzak duruyorlar. Asitli ve enerjisi olmayan içecekleri de besinlerin sindirilme hızına etkisi olacağı için çok sık tercih etmiyorlar. Çünkü bunlar besinlerin emilimini hızlandırdığı için çabuk acıkmaya yol açıyor.
  • Besinlerinin pişirme şekline dikkat ediyorlar:Kızartmaları ayda 1 veya 2 kez ile sınırlandırıyor,bunun yerine haşlama veya fırında pişirme şekillerini tercih ediyorlar. Patates kızartmasını çok sevseler de,baharatlandırarak fırında elma patates şeklinde hazırlıyorlar.
  • Yemekten önce çorba veya salata tüketiyorlar:Yemekten önce yenen çorba veya salata açlık hissini azaltarak,ana yemeğin daha az yenmesini sağlıyor. Onlar da bu kurala mümkün olduğunca uymaya çalışıyorlar. Tabii ki yenilen çorbamın içeriği de önem taşıdığını biliyor,düşük kalorili olanlarını yiyorlar.
  • Atıştırmak için düşük kalorili besinler yiyorlar:Hem açlık şikâyetlerinin sonlanması hem de doygunluk sağlanabilmesi yemek aralarında acıktıklarında kalori değeri çok düşük olan sebzeler salata tüketiyorlar.
  • Dışarıda yemek yerken dikkatli oluyorlar:Davetlerde veya iş yemeklerinde;ızgara balık,tavuk,köfte veya yağsız et gibi seçenekleri,salata gibi düşük kalorili besinlerle birleştirerek hafif menüleri tercih ediyorlar.
  • Bol bol su içiyorlar Vücudu bir kap gibi düşünürsek,bunun yüzde 60-70’ini su oluşturuyor. Su içmeye önem verilmediği takdirde ise vücuttaki yağ miktarı artabiliyor. Onlar da bunu önlemek için günde 10–12 bardak su içmeyi asla ihmal etmiyorlar.
  • Dengeli besleniyorlar Her besin grubunu eşit olarak tüketiyorlar. Günlük öğünlerinin;et,balık,tavuk veya kurubaklagil gibi protein grubundan,süt ve süt ürünlerinden,tahıl grubundan ve sebze-meyveden oluşması gerektiğini çok iyi biliyorlar.

Dyt. Burcu İnce

Total
0
Shares
Related Posts

Adet Sancılarından Kurtulmak Mümkün

Kadınların her ay düzenli olarak adet (regl) sancılarıyla baş etmek zorunda kalmaları sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da sorunları beraberinde getirir.
Total
0
Share