Ağırlık Çalışmanın 20 Faydası

Ağırlık çalışmak kaslarınızı geliştirmenize ve istediğiniz vücuda sahip olmanıza olanak sağlar. Fakat kasların gelişimi ağırlık çalışmanın 20 faydasından sadece bir tanesidir. İşte ağırlık çalışmanın sağladığı 20 fayda;

Neden Ağırlık Çalışmalıyız?

1. Ağırlık çalışmalarının, şimdiye kadar bilinenin de üstünde, başta kalp ve dolaşım sistemi olmak üzere vücudun tüm sistemleri üzerinde son derece olumlu etki yapmakta olduğu uluslararası bilimsel araştırma kurumlarınca ispatlanmıştır. 

2. Düzenli olarak haftanın 3 günü ağırlık çalışması yapan kişinin  kalbinde, bu çalışmayı yapmayan kimseye nazaran kalp kaslarında kuvvetlenme ve buna paralel olarak “Hipertrofi” denilen, sağlıklı bir büyüme meydana gelmektedir. Bu büyüme, yapılan çalışmaya uyum sonucu meydana gelen, faydalı bir fizyolojik büyümedir.

3. Düzenli ağırlık çalışması sırasında, kanın aktif olan ve olmayan dokular arasında dağılımı mükemmel bir seyir takip eder. Çalışmadan sonra kalbin normale dönmesi daha kısa zamanda ve süratli olur. Bu özellik, tüm spor branşlarında kondisyon testlerinin temelini oluşturur. 

4. Düzenli çalışmalar sonucu, maksimum kalp dakika volümü de artar. Bu artış, bazı kişilerde 18 – 20 Lt/dk.’dan 20 – 25 Lt/dk.’ya kadar çıkar. Bu artmada en büyük pay, maksimum kalp atım sayısından çok, maksimum kalp atım volümünüzdür. Düzenli ve dinamik ağırlık çalışmalarının sağladığı en önemli fizyolojik değişikliklerden biri, maksimum oksijen kullanma kapasitesinin (V02) artmasıdır. Bu durumda, kişinin, maksimum oksijen kullanma kapasitesinin artması, daha büyük yüklerle, daha uzun bir zaman, yorgunluk duymaksızın efor sarf edebilme performansının üst düzeye çıkabilmesi demektir. 

5. Ağırlıkla yapılan düzenli dayanıklılık antrenmanları ile kalbin kasılma gücünün artması sonucu maksimum atım volümü 150 cc.’ye hatta aerobik kapasitesi çok yükselmiş sporcularda 200 – 210 cc.’ye kadar çıkabilir.

6. Kalbin dakika volümünde artma, hem atım volümünde, hem de atım sayısında artmalar meydana getirmektedir. Kondisyonu iyi olan sporcularda maksimum kalp dakika volümünün daha yüksek olmasının nedeni, maksimum kalp atım volümlerinin daha yüksek oluşudur. 

7. Ağırlık çalışmalarının, kan kolesterinini düşürerek, kalp krizini büyük ölçüde önlediği, bütün vücut sistemlerini olumlu etkileyerek, organ kapasitesini, kondisyonu ve vücut kuvvetini arttırdığı ispatlanmıştır. 

8. Ağırlık çalışmaları ile vücudun geliştirilmesi, kuvvetlendirilmesi, kondisyon seviyesinin arttırılması, estetik ve esnekliğinin daha ileri derecelere getirilmesi, metabolizmanın verimliliğinin arttırılması,  insan sağlığı ve formu için, tüm spor ve tıp sektörünün faydalandığı en büyük ve geçerli bir araçtır. 

9. Kasları mükemmel derecede çalıştırır, kuvvetlendirir, geliştirir ve estetik kazandırır. Her yaşta, her yerde, zaman ve mekan farkı olmadan, istenen bir zamanda yapılabilir.

10. Hareketsizliği önler ve vücut yağını yakar. Kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

11. Göğüs kafesinin genişlemesini sağlayarak, daha iyi bir solunum kapasitesi kazandırır, Kondisyon çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturur ve bütün spor branşlarının da temeli  olarak kabul edilir.

12. Vücut hakimiyeti, denge ve konsantrasyonu arttırır, Kötü alışkanlıklardan korur veya bırakılmasını sağlar.

13. Gelişme çağında boy uzamasına, ileri yaşlarda kas erimesini ve eklem rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur,.

14. Hanımların genel estetik ve atletik yapı avantajları elde etmelerine yardımcı olurken, selülit ve  kilo verme problemlerini de giderir.

15. Duruş bozukluklarını giderme veya herhangi bir kaza sonrası rehabilitasyon çalışmaları için  ideal bir spordur.

16. Rehabilitasyon ve fizik tedavi gibi tıp bölümlerinin vazgeçilmez tedavilerin temelini oluşturmaktadır. 

17. Kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Eğer gücü artırıcı egzersizler yapmazsanız, her 10 yılda kas kütlesinin ortalama yüzde 5ini kaybedersiniz. (35 yaşından sonra her on yılda yaklaşık olarak kadınlar 1 kg, erkekler ise 1,5 kg kaybeder.)

18. Güç çalışmasının en önemli sonucu fiziksel performansın artmasıdır. Kaslar enerjiyi tamamı tamıma kullanabilirler. Tüm motor fonksiyonlar en verimli şekilde çalışır. Yani kaslar toplayabilecekleri en yüksek enerji miktarını depolayabilirler. Güç çalışması kasın boyunu, gücünü ve dayanma kapasitesini arttırır. Antrenmanlarımızda olduğu kader iş ve günlük yaşantımızın da daha verimli olmasını sağlar.

19. Sakatlanma risklerinin önüne güç çalışılması ile geçilebilir. Kas guruplarının dengeli olarak güçlenmesi teknik hareketlerde vücut dengesinin de tam olarak sağlanmasına katkıda bulunur. Şişman biri ile güç çalışması yapmış adaleleri dengeli birinin koşması, top oynaması, zıplaması sırasındaki denge durumu çok farklıdır. Kas gurupları az enerji ile çok iş yapabildiklerinden atık maddelerin vücuttan atılması da o denli çabuk olur. Bu da antrenman ve müsabaka da yorgunluk kramplarının önüne geçen en önemli etkendir.

20. Düzenli ağırlık çalışmalarının en önemli diğer faydası da bu çalışmaların sonunda vücudumuzdaki kas miktarının artacağından dolayı buna paralellikte metabolizma hızında da bir artış sağlanacaktır. Hem kas oranın hem metabolizma hızının artması bizim gündelik hayatta harcadığımız kalori miktarını da arttırır.Bu vücudumuzdaki yağlanma oranının veya vücudun yağ yakma oranının yükselen metabolizma hızına bağlı olarak düşmesidir.Yani düzenli olarak ağırlık çalışması yapan bir kişinin yağlanması ve bu yağlanmaya bağlı karşılaşabileceği birçok hastalıktan kurtulması söz konusudur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Spor Yapmak İçin En İyi Saatler Hangileridir?

Spor yapmanın yarattığı etkiler, günün hangi saatlerinde yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. ‘’Spor yapmak için en uygun saat nedir?’’, en sık sorulan sorulardan biridir.
Read More

30 Dakikalık Antrenman Programı

Antrenman yapmak için vaktinizin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Aslında var. Kilit nokta yaptığınız antrenmanın yoğunluğudur. Kısa ve hızlı, yüksek yoğunluklu bir antrenman metabolizmanızı hızlandırır ve kaslarınızı sıkılaştırır.
Read More

Kreatin (Creatine) Nedir?

Kreatin Nedir? Kreatin Faydaları Nelerdir? Kreatin Eksikliği Nedir? Kreatin Yan Etkileri Nelerdir? Kreatin Kullanımı Güvenli mi? Kreatin Hangi Durumlarda Alınmalı? Kreatin hakkında bilmek istediğiniz her şey…
Total
0
Share