Anne Sağdığı Sürece Süt Gelir

Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder.

Bebeğini belirli bir dönemin sonunda evde bırakıp çalışmaya başlayan anneler emzirme dönemlerinin biteceğini düşünür. Halbuki bu yanlış bir düşüncedir. İş yerlerinde belli aralıklarla sütlerini sağmaya devam ederlerse,bebeklerini istedikleri kadar emzirebilirler. Süt sağılmaya devam ettikçe,beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder. Ancak anne sağma işlemine ara verirse beyin,anne memelerinin dolgunluğundan rahatsız olmasın diye hormon salgılanmasını azaltır ve süt yapımı giderek azalır. İş yerinde sağılan anne sütü,özel kaplara konularak buzdolabının kapağında 24 saat,derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir.

Dereotu,Maydanoz ve Nane Suyu Sütü Artırır
Anne sütünü artırmak için mümkün olduğu kadar sık aralıklarla bebeği emzirmek ve memeye masaj uygulamak gerekir. Bunun yanı sıra anneler mutlaka beslenmelerine özen göstermeli ve bol su tüketmelidir. Dereotu,maydanoz ve naneden elde edilen bitki çayları anne sütünü artırır.

Formül Mama Anne Sütünün Yerini Asla Tutmaz
Anne sütü varken bebeğe formül mamaların bebeğe verilmesi doğru değildir. Çünkü bu mamalar anneye ve bebeğe özel olarak üretilmez. Ancak annenin ateşinin 38 derecenin üstüne çıktığı ya da kanser tedavisinde kullanılan ilaçları aldığı özel durumlarda formül mama tercih edilebilir.

Anne sütü,ilk 6 ay tek başına,daha sonra ise ek gıdalara geçilerek 2 yıl boyunca bebeğe verilmelidir. Özellikle doğumdan sonraki ilk hafta içinde anne sütünün yeterliliği açısından bebek yakından takip edilmelidir. Bu geçiş döneminde anne ve bebeğin emme ve emzirme konusundaki problemleri sağlıklı nesillerin yetişebilmesi adına mutlaka giderilmelidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Dr. Ülkü Tıraş

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Doğum Evreleri Hangi Sırayla İlerler?

Doğum evreleri: Serviksin (Rahim ağzı) açılması,Bebeğin doğum kanalında ilerleyerek doğması, Plasentanın (Bebeğin eşi) alınması, Doğum sonrası 1 saatlik kanama kontrolü

Kafein

Kafein, yeryüzünde en az 100 farklı çeşit bitkilerin yapraklarında ...
Total
0
Share