Arı Poleninin Müthiş Sağlık Faydaları

Arı poleni vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin doğal bir maddedir. Besin takviyesi şeklinde yaygın olarak kullanılan arı poleni, protein ve karbonhidrat bakımında da oldukça yararlıdır.

Bazı insanlar arı polenini bazı sağlık problemleri ve bu tür alerji belirtilerini önlemede kullanır.

Arı Poleni Hangi Amaçlarda Kullanılır?

Arı poleni, aşağıdaki hastalıklar için doğal bir ilaç olarak lanse edilir:

  • Akne tedavisi
  • Alerjiler
  • Artrit
  • Astım
  • Egzama
  • Yüksek kolesterol
  • Kemik erimesi

Ek olarak, arı polenlerinin;  enerji gelişimi, kesin zeka, yaşlanma sürecini yavaşlatma, kilo kaybına teşvik etme ve atletik performansı artırmada rol oynadığı söylenir.

Arı Poleninin Faydaları

Bugüne kadar, arı poleni sağlık etkileri için bilimsel destek oldukça sınırlıdır. Ancak, arı poleninin bazı yararları olduğuna dair kesin kanıtlar var. Birkaç temel bulgu içeren çalışmalar aşağıda mevcuttur:

1) Alerjiler

Arı poleninin en yaygın kullanımlarından biri de saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerde kullanılmasıdır. Arı polenlerinin, sindirilerek potansiyel alerjenlere karşı vücut direnci oluşturmakta ve vücut için yardımcı alerji semptomlarını azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Arı polenlerinin mevsimsel alerjiler üzerindeki etikleri ile alakalı çok az sayıda çalışma ve test yapılmış olmasına rağmen, bazı hayvan merkezli araştırmalar arı polenlerinin anti-alerjik etkiler sağladığını göstermiştir. Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan 2008 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre, fareler üzerinde yapılan test belirtileri mast hücreleri (sınıf hücrelerin, histamin alerjenler karşısında ilişkili belirtileri tetiklediği ortaya çıkmıştır ) ile alerjinin ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

2) Antioksidanlar

BMC Complementary and Alternative Medicine dergisinin 2009 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, arı poleninin güçlü bir antioksidan olduğu söylenmiştir.

3) Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Eklem Hastalıkları ve Cerrahi ile ilgili 2012 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada arı polenlerinin kemik erimesi tedavisinde kullanıldığı belirtilmektedir. Fareler üzerinde yapılan testlerde, kalsiyum ve fosfatın kemik erimesini durdurmak ve osteoporoz ile ilgili kemik kaybına karşı korumasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Arı Poleni Güvenilirliği

Arı poleninin ciddi alerjik reaksiyonlar ve potansiyel olarak anafilaksi (bir tür şiddetli alerjik reaksiyon) dahil olmak üzere yaşamı tehdit haline getirebileceği bildirilmiştir. Bu reaksiyonlar az miktarda (yani çay kaşığından daha az) arı poleni ile oluşabilmektedir. Bu bildirimler alerjisi olan bir çok insanın geri dönüşü baz alarak raporlanmıştır. Eğer bir polen alerjisi var ise arı poleni tüketmeden önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Alerji Konusunda Arı Poleni Alternatifleri

Diğer doğal ilaçlar bir dizi alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin; bazı çalışmalar gösteriyor ki quercetin ve/veya omega-3 yağ asitleri alerji tedavisinde yardımcı olabilir. Palamut ve ısırgan gibi bitkiler de anti-alerjik konuda avantaj sağlar.

Buna ek olarak, akupunktur veya burun sulama bir seviyeye kadar alerji belirtilerini rahatlatabilir.

Arı Poleni Nereden Temin Edilir?

İnternet üzerinden satışın yaygın olmasına karşın, arı poleni içeren haplar; doğal gıda satan mağazalar, eczaneler ve besin takviyeleri konusunda uzmanlaşmış mağazalardan satın alınmalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Demirhindi

Bu hafta sizlerle geçtiğim hafta İstinye Park pazarında denediğim bir bitkiden söz etmek istiyorum. Yeni keşfetmiş olduğum bu bitkinin ismi, “demirhindi”. Demirhindi şerbeti hem çok leziz hem de bağırsaklar için oldukça yararlı.
Read More

Hint Ekinezyası (Andrographis)

Hint Ekinezyası olarak bilinen uzun adıyla andrographis (andrographis paniculata) Çin ve Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. Popüler İskandinav çözümü olarak bilinir. Kan Jang andrographics ve Siberian Ginseng (Sibirya Ginsengi) özü içermektedir.
Total
0
Share