Baş ağrısı ne zaman ciddiye alınmalıdır?

Baş ağrısı olan hastalar ne durumda bir doktora başvurmalıdır?

Baş ağrısı olan hastalar ne zaman bir doktora başvurmalıdır?
Baş ağrısının yanısıra aşağıdaki faktörlerin de olması altta yatan önemli bir sorunun olabileceğini düşundürmelidir ve ileri inceleme gereklidir:

•Ani başlangıçlı (bomba patlar tarzda başlayan),hayat boyunca hissedilen en şiddetli başağrısı

•Zaman içerisinde giderek artan şiddette başağrısı

•Baş ağrısı ile birlikte herhangi bir nörolojik kaybın olması (görme kaybı,bir tarafta uyuşma ve güçsüzlük,çift görme,dengesizlik gibi)

•Yeni başlayan başağrısı ile ateşin,özellikle de ense sertliğinin olması

•50 yaşından sonra başlayan yeni baş ağrıları

•Kafa travması sonrası ilk bir ayda gelişen baş ağrıları

•Boyun travması sonrasında gelişen tek taraflı özellikle nörolojik kaybın eşlik ettiği,boyun ağrısı ile birlikte oluşan başağrıları

•Pozisyonla şiddeti değişen başağrıları (yatar pozisyonda azalan ayağa kalkınca artan başağrıları)

Neden başımız ağrır?

Baş ağrısı kafa içinde veya dışında duyuyu alan sinirlerin fazla uyarılması sonucunda olur. Normalde yüze veya kafaya dokunulması sonucunda oluşan uyarıyı beyine ileten siniri (trigeminal sinir) veya beyin içindeki yolları uyaran bir sorun başağrısı hissi uyarır. Ağrı birşeylerin yolunda gitmediğini beyine anlatan bir histir.

Kaç çeşit baş ağrısı vardır?
Baş ağrısı nedenleri esas olarak ikiye ayrılır. Birincisi altta yatan belirgin bir neden olmayanlar yani birincil başağrıları,ikincisi de başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan başağrıları,yani ikincil başağrıları.

Birincil baş ağrısı yapan nedenler görülme sıklığına göre özetlendiğinde en başta gerilim baş ağrısı ve migreni saymak gerekir. Bunlar dışında birincil baş ağrısı grubunda küme tipi baş ağrısı ve diğer nadir baş ağrısı tipleri de vardır.

İkincil grup baş ağrıları ise altta yatan ve ortaya konabilen bir hastalıktan dolayı ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Bu grupta baş ağrısı bir hastalık değil,gerçekte bir belirtidir. Bu tip baş ağrılarına örnek olarak sinüzitler,beyin tümörleri,beyin toplar damar tıkanıklıkları,anevrizma kanamaları,beyin omurilik sıvısı dolaşım bozuklukları,damar iltihabının izlendiği vaskülitler,boyun hastalıkları,diğer dahili hastalıkların seyrinde ortaya çıkan baş ağrıları (yüksek tansiyon,polisitemi gibi beyin kan akımını bozan bazı kan hastalıkları,üst solunum yolu enfeksiyonları,görme bozuklukları,dişten kaynaklanan ağrılar),beyin enfeksiyonları ve menenjitler sayılabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Doç. Dr. Murat Kürtüncü

Total
0
Shares
Related Posts

Hayata Pembe Gözlüklerle Bak

Meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulayan kozmetik markası Avon , bu yıl 7 . kez Meme Kanseri ile Mücadele Yürüyüşünü gerçekleştirdi.
Total
0
Share