Çalışan Anne Demek İlgisiz Anne Demek Değil!

Çalışan annelerin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri daha fazla!

Günümüzde çalışan kadın sayısının artmasıyla birlikte en çok tartışılan,merak edilen konulardan biri çalışan kadınların iyi anne olup olamayacaklarıdır.

Çocuk doğurabilmek kadın olmanın en önemli ayrıcalığıdır,dolayısıyla da pek çok kadın bu mucizevi olayı yaşamak ve çocuk sahibi olmak ister.

Anne olmak pek çok uzmana göre dünyanın en zor mesleğidir. Günümüzde iş hayatının gittikçe yoğunlaşması ve kadınların bu yoğunlaşma içinde daha aktif roller almaları,çalışan kadınların anne olmalarıyla ilgili çeşitli zorluklara ve bu zorluklarla ilişkili sorulara yol açmıştır. Kadınların çocuk bakımı ve yetiştirilmesinde erkeklere göre daha fazla sorumluluk aldıkları bilinen bir gerçektir.

Anne olmak kadınlarda var olan biyolojik bir yeterliliktir ama iyi anne olmak pek çok kişinin sandığının aksine kadınlara doğuştan verilen bir yetenek değildir. İyi anne olmak,öğrenilmesi gereken bir yetidir. Bu yetiyi çocuk sahibi olmadan önce okuduğumuz kitaplardan,konuştuğumuz deneyimli kişilerden yararlanarak ya da uzmanlardan edindiğimiz bilgileri kullanarak kazanabiliriz,tabii bazı bilgileri de ancak yaşarken öğrenebiliriz.

Çalışıyor olmak pek çok kişinin sandığının aksine,çocuğu ihmal etmek,ilgisiz anne olmak değildir. Yapılan araştırmalar çalışan annelerin,çalışmayan annelere göre daha yetersiz anneler olduklarını söylemiyor,tam aksine çalışan annelerin çocuklar üzerindeki etkilerinin daha olumlu ve çocukla kurdukları ilişkinin de daha kaliteli,sıcak ve duygusal olduğunu gösteriyor.

Bunlara ek olarak,çalışan kadınların kendilerini daha güçlü ve yeterli hissettikleri,mutlu oldukları bulunmuştur. Bir annenin mutlu olması,çocuğunu da olumlu yönde etkilemektedir. Aile bireyleri ne kadar mutlu ve huzurluysa,çocuk da o kadar mutlu yetişir.

İnsanların çalışan kadınlarla ilgili kafalarını en çok karıştıran konulardan biri,çocuklarıyla geçirdikleri zamanın kısıtlı olmasıdır. Önemli olan çocukla geçirilen süre miktarı değil,geçirilen zamanın kalitesi,içeriğidir. Araştırmalara bakıldığında,çalışmayan-vakti bol olan annelerin çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirdiklerine dair bir bilgi bulguya rastlanmadığını görüyoruz.

Buna ek olarak,çalışan annelerin daha yoğun olmaları,babaların da çocuk bakımında rol almak zorunda kalmalarına neden olmaktadır. Bu durum baba-çocuk ilişkisini de güçlendirmekte,çocuğu farklı açılardan olumlu yönde etkilemektedir.

Uzm. Dr. Esra Başöz

Total
0
Shares
Related Posts

Kızımın cinsel sorunu babasından gizlenmeli mi?

Hemen hemen her anne-babanın aklına; çocuğunun aşk ve seks hayatı konusunda pek çok soru takılıyor. İşte ebeveynlerin en çok merak ettikleri sorular ve uzmanların verdiği çok önemli yanıtlar..

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto tiroid bezinin en sık ratlanılan hastalıklarından biridir ve halk arasında guatr olarak bilinen problemin de önemli sebeplerindendir. Detaylar için devamını okuyunuz.
Total
0
Share