Çocuğa Yemek Yemesi İçin Israr Etmeyin

Çocuğunuz bazı günler az, bazı günler fazla yiyorsa bu yaşının getirdiği doğal bir özellik, dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor.
Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde,anne-babalar en çok çocuklarının iştahsız olmasından yakınıyor. Çocuğunuz bazı günler az,bazı günler fazla yiyorsa bu yaşının getirdiği doğal bir özellik,dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Ancak uzun süredir iştahsızca ve yetersiz kilo alıyorsa bu sorun bağırsak parazitleri,kabızlık,kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği için mutlaka bir doktora başvurun.

Yemek Sırasında Ne Yapmak Gerekir?
  • Yemek yedirmek için ısrar etmeyin,onu ödüllendirmeyin veya ceza vermeyin. Sanılanın aksine bu davranışlar çocuğun yeme alışkanlıklarım olumsuz yönde etkiler.
  • Çocuğunuz yemek zamanmda mama iskemlesine oturarak ve aile sofrasına katılarak yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu öğrenmeli.
  • Yemeği televizyon olmayan,dikkatinin da ğılmayacağı sessiz bir ortamda yemek yedirin.
  • Tabağı tepeleme doldurmak itici gelebileceği için porsiyonları ufak tutun.
  • Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih edin. Zorlamadan değişik yemek çeşitlerine alıştırarak tek bir besin türüne bağımlı kalmasını önleyin.
  • Acele yedirmek,yemek yemeğe yeterli zaman tanınmaması ya da tam tersine yemek süresini çok uzatmak (yarım saat normal bir süredir) çocuğunuzu olumsuz etkiler. Bu tür davranışlardan sakının.
  • Yemek istemiyorsa yiyecekleri önünden alın,tepki göstermeyin,korkutmaym.Tekrar yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun,tekrar istemezse bir öğün başka yemek vermeyin.
  • Doyduğunu anladığınız an yemesini durdurun.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Ülser ve Beslenme

Duodenal ülser ince bağırsağın üst taraflarında, iç kısımda bulunan acı veren bir yaradır. İnce bağırsağın mideyle birleştiği yer olan duodenumda oluşur.

Karın İçinde Aort Yırtılmasına Dikkat

Damarların genişlemesi, çapının artması ve balonlaşması olan “anevrizma” nın daha da artması sonucu yırtılması, aort damarında gerçekleştiğinde hayati risk çok büyük oluyor…

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteinine tahammül edememektedir.
Total
0
Share