Çocuklar Ders Çalışırken Nasıl Beslenmelidir?

Yoğun ders programları ve sınav stresi ise yeme bozukluğuna sebep olan önemli etkenlerden. Oysa zihinsel ve fiziksel performansı yükseltmek için düzenli beslenmek şart.

Çocukların ders çalışırken performansının artması için aşağıdaki yiyeceklere dikkat etmeleri gerekmektedir.

  • Stresinizi azaltıp konsantrasyonu yükseltmek için güne mutlaka kahvaltıyla başlamak gerekiyor. Bilimsel araştırmalar yeterli ve dengeli beslenmenin sınavlarda başarıyı artırdığını gösteriyor.
  • Sabahları vücudun ve beynin enerji deposu boş oluyor. Bu nedenle de sinirli ve dikkatsiz olunabiliyor. Bu nedenle kahvaltıda karbonhidrat ile protein doğru bir karışım. Örneğin kepek veya çavdar ekmeği ile peynir veya yulaf ezmesi ile meyve veya yoğur,süt tüketin.
  • Stres,vitaminlere ve minerallere olan ihtiyacı artırıyor. Önemli anti-stres maddeleri;mineral olarak kalsiyum ( süt ürünlerinde ve yeşil sebzelerde bulunuyor ) ve magnezyum ( kepek,çavdar,baklagiller,balkabağı,ayçiçeği çekirdeği ) . Et,balık,kepek,çavdar ürünlerinde ve koyu yeşil sebzelerde bulunan B vitaminleri grubu da aynı zamanda sinir vitaminleri olarak adlandırılıyor.
  • Çikolatayı seyrek,meyveleri ise sık yemek gerekiyor. Çikolata fazla yendiğinde kan şekeri önce artıp sonra hemen düşüyor. Sonuçta yorgunluk ve tatlılara karşı istek ortaya çıkıyor. Meyve veya kepek,çavdar ürünleri organizma tarafından daha yavaş enerjiye dönüşürken kan şekeri dengesi bozulmuyor.
  • Küçük porsiyonlarda sık yemek gerekiyor. Birden aşırı miktarda ve yağlı yemekler uyku getirebiliyor. Enerjiyi uzun süre korumak için az yiyerek öğün sayısını artırmak gerekiyor.
  • Gerginken yenmek istenen çikolata,hamur işi,tatlı gibi besinlerle,kola,kahve gibi içecekler çok miktarda şeker ve kafein içerdikleri için sinir sistemine zarar verebiliyor. Bu nedenle kola,kahve,çikolata gibi kafein içeren içecek ve yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.
  • Aşırı tuz ve şeker içeren gıdalardan,gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Balık,ceviz,zeytinyağı,yeşil yapraklı sebzeler,kırmızı et,pekmez,maydanoz,yeşilbiber,kivi,portakal,kuşburnu gibi gıdaları ise yemek listesine almakta fayda var.

Dr. Arzu özgeneci Öngün

Total
0
Shares
Related Posts

Dünyada yaşanan son dört grip salgınının nedeni

Amerikalı bilim insanları, dünyada yaşanan son dört grip salgınının, Büyük Okyanus'un doğusunda, soğuk suların deniz yüzeyine çıkmasına yol açan atmosfer olayı La Nina’dan sonra meydana geldiğini belirledi.
Total
0
Share