Çocuklarda Kalp Hastalığının 5 Belirtisi

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, çocuklarda kalp hastalığının 5 belirtisini şöyle sıraladı:

1- Beslenme zorluğu ve morarma hastalığın ilk göstergesi olabiliyor.

Doğuştan kalp hastalıkları,bebekte morarma,sık nefes alıp verme,solunum zorluğu ve beslenme güçlüğü gibi sorunlara neden oluyor. Hayatın ilk günlerinden itibaren yaşanan bu belirtilerde ebeveynlerin dikkatli olması ve hemen bir uzmana başvurmaları gerekiyor.

2- Beslenmenin 20 dakikadan uzun olması tehlike göstergesi.

Bebeğinizde beslenme süresinin ortalama 20 dakikadan daha uzun sürmesi,beslenirken yorulması ve nefes nefese kalması,özellikle saçlı deride olmak üzere aşın terlemesi ve yeterli kilo alamaması doğuştan kalp hastalığına bağlı kalp yetmezliğini düşündürmeli. Acil olarak hastalığın tanısı ve kalp yetmezliğinin tedavisinin verilmesi gerekmektedir.

3- Aşırı terleme ve yetersiz kilo alımı kalp deliğini işaret edebiliyor.

Özellikle yenidoğan dönemini aşmış bebeğinizde sık nefes alıp verme ile birlikte solunum zorluğu,çok sık akciğer enfeksiyonu geçirmesi,aşırı terleme,beslenme güçlüğü ve kilo almada yetersizlik varsa kalp odacıklan arasındaki bölmelerde geniş deliklerin olabileceği düşünülerek tanı konulması amacı ile çocuk kalp hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.

4- Uzun süren ateşli hastalıklar kalp için tehlikeli.

Özellikle süt çocukluğu döneminde görülen viral üst solunum yolu enfeksiyonları,kabakulak,kızamıkçık ve suçiçeği gibi hastalıklar kalp kası ve kalp zarında hasar bırakabiliyor. Ayrıca 5 yaş altı çocuklarda 5 günden fazla süren ateş ve döküntünün de koroner damarları tutan Kawasaki hastalığım akıllara getirmesi gerekiyor.

5- Uykudan aniden uyanarak uzun çığlıklar atan bebekte ritim bozukluğu olabiliyor.

Küçük çocuklarda çabuk yorulma,beslenme bozuklukları,huzursuzluk,terleme,solunum bozuklukları ve gece uykudan aniden uyanarak uzun çığlıklar atması;daha büyük çocuklarda eforla yorulma ve efor sonrası ortaya çıkan bayılma atakları,nöbet benzeri belirtiler,halsizlik,baş dönmesi,çarpıntı ve göğüs ağrısı kalpte ritm ve ileti bozukluklarının haberci bulguları olabiliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Dünyada yaşanan son dört grip salgınının nedeni

Amerikalı bilim insanları, dünyada yaşanan son dört grip salgınının, Büyük Okyanus'un doğusunda, soğuk suların deniz yüzeyine çıkmasına yol açan atmosfer olayı La Nina’dan sonra meydana geldiğini belirledi.
Total
0
Share