Çocukluk Çağında Görülen Fıtıklara Dikkat!

Çocuklukta karşılaşılan kasık fıtıklarının zaman geçirilmeden ameliyat edilmesi gerekir.Çocukluk çağında görülen fıtıklar, zamanında tedavi edilmezse hayati tehlikelere yol açar.

Çocuklarda kasık fıtığı nasıl oluşuyor?
Bebekler anne karnında iken kapanması gereken kasık kanallarının kapanmaması sebebiyle,karın içindeki organlar bu boşluğa girebiliyor. Normal süresinde doğan çocuklarda görülme riski yüzde 1-3 oranında iken,erken doğumlarda bu oran yüzde 30’lara kadar çıkıyor. Karın içi basıncını artıran olaylar,potansiyel olan fıtığı ortaya çıkartıyor. Yani çocuğa bisiklet çarpınca fıtık olmuyor ancak o kanalda açıklık varsa,çarpma nedeniyle oluşan basınç,kanala organ sıkışmasına yani fıtığa yol açıyor.

Tedavi planlaması nasıl yapılıyor?
Kasık fıtıklarının görüldüğü gün ameliyat edilmesi gerekiyor. Özellikle erken doğan çocuklarda bu risk daha yüksek görülüyor. Çünkü kasıktaki kanalın boyu kısa ve dar oluyor. Oraya sıkışan bir organ,o bölgeden düşük ihtimalle kurtulabiliyor. Kız çocuklarda çoğunlukla yumurtalık ve tüpler sıkışıyor,erkeklerde ise sıkışan organ bağırsak oluyor. Pankreas hariç tüm organlar,fıtık kesesi içinde görülebiliyor. Kısa zamanda müdahale edilmezse o organ boğuluyor,beslenmesi bozuluyor ve tahrip olabiliyor. Bu durumda basit bir fıtık ameliyatı çok zor,karmaşık bir hale bürünebiliyor. Kasık kanallarının iki yaşına kadar kapanabileceği ve beklenmesi gerektiğine dair halk arasında yanlış düşünceler bulunuyor. Ancak bu düşüncelerin bilimsel bir dayanağı yok.

Görülme sıklığı cinsiyete göre değişiyor mu?
Kasık fıtıklarının görülme sıklığını,çocuğun kız ya da erkek olması etkilemiyor. Ancak sağ ya da sol tarafa göre değişiyor. Sağ kasıkta görülme oranı yüzde 60 iken,bu rakam sol kasıkta yüzde 30 oluyor. Yüzde 10 oranında da iki taraflı görülüyor. Özetle,eğer fıtık önce solda görülmüşse sağda ortaya çıkma riski daha yüksek oluyor. Bu nedenle solda çıkan fıtık ameliyat edilirken,sağ kasığa da bakmak gerekiyor. Ancak cerrahlar arasında bu konuda bir uzlaşma bulunmuyor.

Ameliyat fikri ailelerde endişelere yol açıyor mu?

Ameliyattan korkulmasına gerek yok. Çocuklar,operasyondan iki saat sonra beslenmeye başlıyor ve aynı gün taburcu ediliyor. Yani ailelerin korkmasını gerektirecek bir cerrahi işlem olmuyor. Ameliyat edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan daha çok çekinilmesi gerekiyor.

Tanı nasıl konuyor?

Kasık fıtıklarında tanı için,hekim muayenesi yeterli oluyor. Ultrason,boğulmuş fıtıklarda tanıda yardımcı olsa da,esas tanı yöntemi olarak muayene tercih ediliyor. “Kasık fıtığının görüldüğü gün,aileye ameliyat önerilmesi gerekiyor. Bebeğin bir günlük olması dahi bir şeyi değiştirmiyor. Ancak göbek fıtıklarında cerrahi müdahale için iki yaşına kadar beklenebiliyor.”

Dr. Harun Ayangil

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuklarda Havlar Tarzda Öksürük Krup Belirtisi!

Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Peki krup nedir, nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte Zararsız Olan Aşılar Nelerdir?

Olası bebekte özürlülük endişesini azaltmak ve ilk üç ayda zaten artmış olan düşük riski ile ilişkilendirilmemesi için aşılar mümkünse 2. ve 3. ayda uygulanmalıdır.
Total
0
Share