Doğru Beslenmek Kabızlıktan Koruyor

Yeterince sebze ve meyve yememek, bağırsaklarda posa oluşmasına engel oluyor. Bu durumun sonuçlarından biri de, kabızlık. Bu sorunun oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Kabızlık sorununa posalı yiyecekler tüketmemek yol açıyor.

Yeterince sebze ve meyve yememek, bağırsaklarda posa oluşmasına engel oluyor. Bu durumun sonuçlarından biri de,kabızlık. Bu sorunun oluşmaması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

  • Ayrıca aç karnına su içtikten sonra,kuru kayısı ve kuru incir tüketmenin barsak hareketini artırdığının bilinmesi gerekiyor.
  • Çocuk,kuru kayısı ve ya kuru incir yemezse,yoğurda karıştırarak ya da meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor.
  • Dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta,ara öğünlerin atlanmaması. Ara öğünler de bağırsak hareketlerinin artmasına yol açıyor. Beslenmesinde şekerlemeler,çikolatalar,hamburger ve diğer fast-food gıdalarda aşırıya kaçılmaması bir başka önemli nokta.

Asıl önemli olan çocuğu doğru ve sağlıklı beslenmektir.

Bazı anneler çalıştığı için çocuğa büyükanneler bakıyor,onlar da çocuğa kıyamadıkları için katı ya da şekerli gıdalar verebiliyorlar. Oysa “Çocuk istiyor” diyerek sağlığını olumsuz etkileyen besinler vermek, doğru değil.

Bunun temelleri de çocukluk döneminde atılıyor. Bu nedenle, çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazındırma konusunda ailelerin daha hassas davran ması gerekiyor. Ancak bu alışkanlığı emek ve sabır istediği de akıldan çıkmamalı.

Kabızlığın tedavi edilebilir bir durumdur ve kabızlık görülen çocuğun geciktirilmeden doktora götürülmesi gerekmektedir.

Dikkat! Kabızlığı uzun sürmesine rağmen dok tora götürülmeyen çocukta sorun kronikleşebilir.

Dr. Sevil elçin Kızılok

Total
0
Shares
Related Posts

Gastroskopi nedir?

Endoskopi kıvrılabilir, ışıklı, ucunda görüntüyü yansıtan kamera bulunan bir aletle vücut içindeki boşlukların izlenmesi işlemidir.
Total
0
Share