Emzikten Vazgeçirmenin Yolları

Emziği aniden kesmeyin. Bu durum çocukta güvensizlik hissi uyandırır. Aniden ortadan kaldırmak yerine unutturmaya çalışın.

Aileler,emzik seçiminde de dikkatli olmalı. Emme problemi olan çocukların yutmaya alıştırılması için damaksız emzik kullanması gerekiyor. Aşırı emzik emen çocuklarda damak yapısına göre emzik kullanılmalı. Damaksız emzikler,anne memesini andırdığı için bebekler tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu tür emzikler özellikle 1 yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısı ve üst ön dişlerin sıralanışım bozuyor. Bu nedenle çocuğa 1 yaşından sonra damaksız emzik verilmemeli. Damaklı emzik ise damaksız emziğe göre daha elips ve yukarı doğru kıvrıktır. Bu anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında dahi rahatlıkla kullanılabilir. Silikon emzikler silisyumdan üretiliyor. Silikon emziklerin formu kolay bozulmaz,ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygun.


Emzikten vazgeçirmenin yolları
  • Emziği aniden kesmeyin. Bu durum çocukta güvensizlik hissi uyandırır. Aniden ortadan kaldırmak yerine unutturmaya çalışın. Parka gitme,kitap okuma,oyuncak verme gibi daha etkin ve kalıcı yöntemler uygulayın.
  • Bir emzik hariç hepsini atın. Elinizde kalan emziğin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavaş yavaş emzik zevksiz bir hal alacak ve sonunda emecek bir şey kalmayacaktır.
  • Emziğe asla acı biber,nar ekşisi,sirke sürmeyin.
  • Emziği bıraktırmayı,çocuğun sarsılacağı kardeş doğumu,ev değişimi gibi dönemlerde yapmayın.

Dr. Gülnihal Şarman

Total
0
Shares
Related Posts

2 Yaş Sendromu

Ebeveylerin çocuk gelişiminde en çok zorlandıkları dönemlerden biridir.
Total
0
Share