Göz İltihaplanması Daha Çok Çocuklarda Mı Görülür?

Tüm yaş gruplarında izleniyor ama çocuklarda daha sık görülüyor. Çocuklar daha alerjik bünyeli olduklarından, alerjik konjunktivit çocukluk çağında daha sık izleniyor ama yaş ilerledikçe azalıyor

Tüm yaş gruplarında izleniyor ama çocuklarda daha sık görülüyor. Çocuklar daha alerjik bünyeli olduklarından,alerjik konjunktivit çocukluk çağında daha sık izleniyor ama yaş ilerledikçe azalıyor. Kreşlerde ve okullarda çocukların birbiri ile yakın temas halinde bulunması,aynı oyuncaklarla oynayıp elleriyle sık sık gözlerini ovuşturmaları,ellerini sık sık yıkama alışkanlıklarının olmayışı gibi nedenlerden mikrobik konjunktivitler de çocuklarda daha sık izleniyor.


Tedavisi nasıl yapılıyor?
  • Eğer bakterilerin neden olduğu bir konjunktivit var ise antibiotikli damlalar ve merhemler veriliyor.
  • Viral konjunktivitler antibiotiklere cevap vermez. Klinik seyrine göre şikayetleri hafifletici çeşitli tedaviler uygulanıyor.
  • Alerjik konjunktivitlerde ise alerji önleyici ve giderici damlalar ve soğuk kompres öneriliyor.

Tedaviye rağmen tekrarlıyor mu?

Tedavi erken kesilmiş ise tekrarlayabilir. Alerjik veya toksik etkene tekrar maruz kaldığımızda konjunktivit tekrar edebilir. Konjunktivite neden olan birçok virüs ve bakteri vardır ve bunlar sürekli değişim içindedir. Hastalık yapabilecek yeni virüsler ve bakterilerle karşılaştığımızda konjunktivit tekrar edebilir.

Tekrar oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Konjunktiviti önlemede en etkili yöntem el yıkamaktır.
  • Eğer gözlerimizde zaten bir enfeksiyon var ise elimizi gözümüze veya çevresine dokundurduğumuzda hemen yıkamalıyız.
  • Bulaşıcı konjunktivite neden olan bakteri ve virüsler göz yaşında bol miktarda bulunur ve bu salgılarla diğer insanlara bulaşır.
  • Eğer kontakt lens kullanıyorsak el yıkamak daha da önem kazanır. Lenslerimizi kuralına uygun şekilde lens solusyonlarında dezenfekte etmeli önerilen sürelerde yenilemeli ve asla lensle duşa havuza veya denize girmemeliyiz.
  • Alerjik bir konjunktivitimiz varsa allerjik maddenin göze temasını önlemek,koruyucu gözlükler takmak ve allerji önleyici damlaları kullanmak da konjunktivit tekrarlarını azaltabilir.
Gözdeki kırmızılık her zaman konjunktivit olduğunu mu gösterir?
Sadece alerjik ve viral konjunktivitlerde göz kızarmaz başka nedenler de olabilir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sonucu sık sık gözde akıntı,kızarma,çapaklanma olabilir. Veya göze kaçan bir yabancı cisim,gözün yüzeyinin çizilmesi,kronik kirpik dibi enfeksiyonları,kontakt lenslere ait problemler,göz içi enfeksiyonları,göz tansiyonunun yükselmesi,nadiren göz içi tümörleri ve şu anda aklımıza gelmeyen bir çok neden göz kızarmasına

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Guatr Nedir?

Guatr (Goiter),tiroit bezinin büyümesidir. Normal troit bezinin ağırlığı 20-25 gm ve boyutları 20x25x50 mm'dir. Ele gelen her tiroit bezi guatr olarak değerlendirilemez ancak ultrasonografik ölçümle kesin tanı konmalıdır.
Total
0
Share