Yara İzleri Tedavi Yöntemlerini Sizin İçin Sorduk

Cilt üzerinde dikkati çeken ve doğal görünümden ayırt edilebilen izlerin tedavisi estetik ve plastik cerrahinin en temel konularından birisidir.

Skar;bir yara iyileştikten sonra kalan görünür yara izidir,travma veya cerrahi sonucu kaçınılmaz olarak oluşur. Kimi zaman kötü yara iyileşmesi nedeniyle belirgin,çirkin bir görüntü şeklinde yara izi kalabilir. İyi iyileşen yaralarda bile kötü skar izi oluşabilir. Skar kabarabilir veya çöküklük yapabilir. Etrafındaki sağlıklı dokudan farklı renk veya yüzeye sahip olabilir. Şekil,büyüklük ve lokasyonu nedeniyle özellikle dikkat çekebilir.

Tedavi seçenekleri skar tipine ve derecesine bağlı olarak değişir.

 • Basit topikal tedaviler
 • Minimal invaziv prosedürler
 • Cerrahi revizyon

Skar revizyonu,kötü iyileşmiş bir yaranın daha iyi görünmesini sağlar ve daha iyi kozmetik sonuç sağlar,bir yara izini tamamen silemez.

Uygun hastalar,

 • Vücudunuzda herhangi bir yara izinden rahatsız iseniz,
 • Fiziksel olarak sağlıklı iseniz,
 • Skar revizyonu ameliyatı için olumlu ve gerçekçi hedefleriniz varsa,
 • İşlem yapılacak alanda aktif akne veya diğer cilt hastalıkları yok ise skar tedavi yöntemleri sizin için uygundur.

Skar revizyonu vücudunuzda yara izi veya buna bağlı kötü görünümün varsa bunu düzeltmek için yapılan plastik cerrahi bir işlemdir.

Skar izlerin farklı türleri vardır.

 • Renk değişikliği ve yüzey düzensizlikleri olan skar;kozmetik cerrahi işlem olarak veya plastik cerrah tarafından önerilen diğer tedaviler ile düzeltilebilir. Akne izleri veya küçük yaralanmalar sonrası oluşan izleri içerir.
 • Hipertrofik skarlar; Yara yerinde doğrudan gelişen kalın skar dokusu hattıdır.. Genellikle kabarık,kırmızı ve zaman içinde genişleyen bir hal alır. Hiperpigmente (koyu renkli) veya hipopigmente (açık renkli) olabilir.
 • Keloid;Hipertrofik skarlardan daha büyüktür. Ağrılı veya kaşıntılı olabilir. Keloid yara ya da kesi kenarlarının ötesine geçebilir,ve vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Çoğıunlukla yüz,boyun,kulak,göğüs veya omuz gibi yerlerde daha yaygın gelişir.
 • Kontraktür; İyileşme esnasında deri ve alttaki dokunun harekete karşı direnç mekanizması gelişir. Bu durum geniş doku kayıplarında ve yanık gibi durumlarda oluşur. Daha çok eklem bölgelerinde,dirsek,el bileği,parmak gibi alanlarda görülür.

Sahip olduğunuz skar tipi belirlendikten sonra plastik cerrah yara iyileştirmek için kullanacağı uygun tekniği belirler.

Operasyon yaşı

Skar revizyonu her yaşta kişinin yaptırabileceği bir işlemdir.

Operasyon öncesi görüşme

Skar revizyonu son derece bireysel bir işlemdir ve görüşmede sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Operasyon zamanına hazırlık
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. ( Sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz. )

Operasyon tekniği
Skar revizyonu ile elde edilebilir iyileşmenin derecesi;skar şekline,türüne,boyutuna ve yara yerine bağlıdır. Bazı durumlarda,tek bir teknikle önemli bir gelişme sağlayabilir. Ancak plastik cerrah en iyi sonuçları elde etmek için skar revizyonu tekniklerini bir arada önerebilir.

Topikal tedaviler;jeller,bantlar veya harici sıkıştırma gibi yara kapanması ve iyileşmesine yardımcı olabilir,derinin düzensiz pigment üreten özelliği bloke edebilir. Bu ürünler yüzey yaralanmalarında,renk değişikliği tedavi etmek için ve yara iyileşmesinde yardımcı olmak için kullanılabilir.

Enjekte edilebilir tedaviler;genellikle depresif veya içbükey izleri doldurmak için kullanılır. Kullanılan enjektabl maddeler özellikle skar koşullarına bağlı olarak kullanılır ve etkisi birkaç ay ile 1 yıl arasında sürebilir. Tedavi etkisini korumak için tekrarlanmalıdır. Enjeksiyon tedavisinin bir formunda da kolajen oluşumunu azaltmak için steroidal bazlı bileşikler kullanır ve yükselmiş nedbe dokusunun görünüşünü,büyüklüğünü ve yapısını düzeltmek için verilir.

Yüzey tedavileri;genellikle izlerin kozmetik iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu yöntemde yüzey düzensizliklerini yumuşatmak ve düzensiz pigmentasyonu azaltmak hedeflenir. Yüzey tedavisinde derinin üst tabakalarının mekanik olarak tamamen alınması içerir. Bu tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Dermabrazyon;derinin üst tabakasını mekanik olarak traşlamak.
 • Lazer;lazer enerjisi ile derinin yüzeyel tabaksanı soyma.
 • Kimyasal soyma,doku ve renk düzensizlikleri yumuşatmak için cilt yüzeyine etki eder. Deri yüzeyinde kimyasal soyma yapar.
 • Cilt beyazlatma maddeleri,cilt rengini açmak için topikal ilaçlardır.
 • Bazen eski derin skar izleri için,revizyon operasyonu ile çıkarmak gereklidir.

Bazı yaralar katmanlı kapatılması gerekir. Önce deri altı onarılıktan sonra deri dikişleri atılır. Eriyen veya erimeyen dikiş kullanımı skar revizyonu yapılacak alanın şekline,yapısına ve konumuna göre değişkenlik gösterir.

Skar revizyonunda kontraktürü önlemek ve hareketliliği o konumda arttırmak için sağlıklı doku kaydırılması veya çevrilmesi (flep) gerekebilir. Çevre dokularda yeterli sağlıklı doku yoksa deri altına balon (expander) yerleştirilir. Bu balon zamanla aralıklı olarak şişirilip yeterli sağlıklı doku hacmine ulaşıldığında balon çıkarılır. Genişletilmiş sağlıklı doku istediğimiz alana kaydırılarak veya çevilerek onarım yapılır.

Anestezi türü
Yapılaçak işleme bağlı olarak değişir. Genelde lokal anestezi altında yapılır.

Operasyon süresi
Yapılaçak işleme bağlı olarak değişir.

İyileşme süreci
Skar revizyonu iyileşme aşamasında ilk lokalize şişme,renk değişikliği olabilir ve bu birkaç gün sürebilir. İyileşme birkaç hafta devam edecek ve yeni yara iyileşene kadar yavaş yavaş olgunlaşacak ve solacaktır. Dermabrazyon,kimyasal soyma veya lazer soyma tedavi alanında uygulanacaktır. Yara skarın sonuçları uzun ömürlü olacaktır yalnız birkaç ay yara izinin solması ve iyileşmesi sürecektir.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Çocuğunuzun beslenme çantası hazırlarken ara öğün için meyve, fındık, ceviz ve özellikle badem gibi kuru yemiş, kuru kayısı, süt, meyveli yoğurt, kuruyemişli kek, ev yapımı peynirli poğaça ile ayran gibi besleyici ve tamamlayıcı gıdaları tercih edin.

İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6'dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.

Hayata Pembe Gözlüklerle Bak

Meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulayan kozmetik markası Avon , bu yıl 7 . kez Meme Kanseri ile Mücadele Yürüyüşünü gerçekleştirdi.
Total
0
Share