Göz Kapağı Estetiği: Aynı Gün Eve Çıkılabilir

Göz kapağının estetik ameliyatı

•Ameliyat hastane koşullarında anestezi uzmanının refakatinde yapılmalıdır.
•Sadece gözkapaklarına yapılan lokal anestezi ve i.v. sedasyon (damardan sakinleştirici verilmesi) ile yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Aynı gün eve çıkılabilir.
•Sadece üst,sadece alt veya 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir.

Üst gözkapağından çıkartılacak fazla deri ameliyat öncesi hasta ayakta iken işaretlenir. Kesi gözkapağının göz açıkken oluşan doğal kıvrımına denk gelecek şekilde planlanır. Alt gözkapağında ise kesi kirpiklerin 1-2 mm aşağısından geçecek şekilde ve derinin doğal kıvrımlarına denk gelecek şekilde yapılır. Göz kapağı derisinin fazla gevşek olmadığı bazı olgularda göz kapağı içinden kesi yapılarak sadece yağ torbası çıkartılabilir.

Ameliyat tekniği standart değildir,mevcut soruna ve cerrahın tercihine göre farklı teknikler kullanılabilir. Ameliyat bitiminde kesiler dikişler yardımı ile kapatılır.

Özellikle alt göz kapağı ameliyatı daha fazla deneyim gerektirir. Alt göz kapağı ileri yaşlarda gevşer ve ameliyat esnasında yeterli sıkılaştırma yapılmaz ise dışa ve aşağıya doğru dönebilir (ektropion). Blefaroplasti ameliyatı çok teknik ve hata payı düşük bir ameliyattır. Bu ameliyatın yıllarca eğitimini almış plastik cerrahlarca yapılmalıdır.

Gözün çok çukurda olması gibi bazı olgularda gözü çevreleyen kemiklere müdahale edilerek kemiklerde traşlama veya destekleme yapılabilir. Yine göz kapaklarına yağ desteği gerekebilir.

Üst göz kapağı estetik ameliyatı en sık kaş kaldırma ameliyatı ile kombine edilir. Göz çevresinde elde edilecek sonuç çok daha ideal ve yüz güldürücü olmaktadır.

•Ameliyat süresi yapılacak işleme bağlı olmak üzere 1-2 saattir.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share