Liposuction Kilo Verme Yöntemi Değildir

Liposuction’ı bir kilo verme yöntemi olarak görmeyin. Karın bölgenizde sarkma ve gevşeme varsa, liposuction yöntemine başvurmadan önce diyet ve spor yapmayı deneyin.

Bu cümle küçükken oynadığımız masum bir oyunda geçerdi:“Elma dersem çık,armut dersem çıkma”diye. Şimdilerde ise kadınların vücutlarındaki bir yağlanma türünü ifade için kullanıyoruz. Elma tipindeki kadınları tarif ederken,yağların sırt ve karın-mide bölgesinde toplandığı,basenlerde olmadığı;armut tipindeki kadınları tarif ederken ise basenler,bacaklara daha fazla,karın bölgesine daha az yağ birikmesini anlatıyoruz.

Belli bölgelere toplanmış yağlar rahatsızlık verdiği için de,diyet ve sporla kilo verildikten sonra dışarıdan bakıldığında silüeti kötü gösteren daha küçük miktardaki yağları liposuction ile almak faydalı oluyor.

Ancak liposuction’ı ısrarla vurguladığımız üzere,bir kilo verme yöntemi olarak görmemek gerekiyor. Zira yıllar boyu alınmış,vücuda oturmuş,adeta taşlaşmış kilolarca yağı,liposuction ile tamamen üstelik de tek seansta yok etmek imkansızdır. Bu yöntem birkaç kilo fazlası olan,spor yapan,beslenmesine dikkat eden,ancak örneğin belinin kenarlarında,karın,mide bölgesinde yağ toplanan kişilerde kullanıldığında dışarıdan bakıldığında daha orantılı bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Örneğin incecik,uzun boylu bir kadını düşünelim. Genetik olarak sadece belinin kenarlarında yağ birikiyor. Bu da genel olarak silüeti düzgün olan bir insanda hoş olmayan çıkıntılar yarattığından ötürü rahatsızlık veriyor. Liposuction ile müdahale edildiği zaman bu fazlalıklar alınıyor,silüet düzeltilmiş oluyor. Ya da vücudun dış görüntüsü çok orantılı ancak göbek bölgesinde bir tümsek oluşuyor,diyet de yapılsa,karın mekiği çekilse de lokalize bir yağ fazlalığı orada duruyor. Karın bölgesinde olunca da kadınlar kıyafetlerinden belli olduğunu söyleyip rahatsız oluyor. Eğer karında sarkma,gevşeme,bollaşma varsa,yağ miktarı daha fazlaysa önce diyet ve spor öneriliyor. Ardından karın germe ameliyatı yapılıyor.

Elmaya Ayrı Armut Tipine Ayrı Liposuction

Asıl konumuza dönecek olursak,kadınların elma tipi mi armut tipi mi olduğuna göre liposuction nasıl yapılıyor sorusunun cevabını vermemizde fayda var.

Elma tipinde liposuction: Liposuction,elma tipi kadınlarda,daha çok alt karın ve mide dediğimiz karın ve göğüs altındaki bölgeye uygulanmalıdır. Elma tipi kadınlarda genellikle basenlerde yağ birikimi çok azdır ya da hiç yoktur. Buna karşılık sırt,bel kenarları,göbek ve göğüs altındaki geniş bölge yağlanır. Bu da oturunca ve karşıdan bakıldığında 2-3 yağ katmanından oluşan bir görüntü yaratır. Elma tipi vücut bölgesine özel liposuction yapılacaksa,kadınlar daha çok mide bölgelerinde yağlardan yakındıklarından dolayı buraya özel çalışma yapılmalıdır.

Armut tipinde liposuction: Armut tipindeki kadınlarda ise,durum daha farklıdır. Basenler daha geniştir,karın nispeten elma tipi kadınlara göre daha az yağlı,mide bölgesinde yine daha az yağlıdır. Ancak bacak işleri ve basenlerde yağ biriktiğinden ötürü,alt beden daha geniş görünür. Üst beden ve alt beden arasında 2-4 beden fark edebilir. Bir de yapılan doğumların etkisiyle basenlerdeki yağ birikimi daha da rahatsız edici olabilir. Bu durumda bacak içlerinden,basen bölgesinden yağ azaltımına gidilmesiyle bu kişiler görüntülerinden daha memnun olurlar. İşlemden sonra diyetlerine ve sporlarına dikkat etmeleri halinde,bir daha aynı sorunu yaşamazlar. Yeter ki,nasılsa yağlarımı aldırdım istediğim gibi kebapları,tatlıları yemeye devam edebilirim diye düşünmesinler. Emeksiz zayıflamanın mümkün olmadığını unutmasınlar.

Spor Yapmaya Özen Gösterin

Liposuction işleminin iyi hastane şartlarında,hastanın genel sağlık kontrolü yapıldıktan sonra uygulanmasında fayda var. Yağ alma işleminden sonra,yağların alındığı bölgede yine aynı şekilde yağ birikmesi,eskiye göre daha az oluyor. Bu birikimin olmaması için kişilerin genel sağlıklarına dikkat etmeleri,spor yapmaya özen göstermeleri,yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekiyor. Bacak içleri,bel kenarlarındaki simide benzer yapılar,derinin esnekliğinin uygun olması halinde sırt bölgesinde,karında,göğüs ve karın arasındaki bölgede,kol içlerinde ve dışlarında da yağ alma yönteminin uygulanması mümkün.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share