Hangi Besinler Kanserden Korur?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir. Yapılan bir araştırmaya göre,incelemeye alınan 170 adet kanser türünün 132’sinde antioksidanlardan zengin sebze ve meyve tüketerek beslenmenin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Bu da sağlıklı beslenmenin koruyucu etkisinin %77’lerde olduğu anlamına gelir. En önemli antioksidanlar C,A,E vitaminleri,selenyum ve bazı antioksidan gibi hareket eden kartenoidler,flavonoidler,inositol,fitatlar ve fenol içeren bileşiklerdir. Bu tür antioksidan aktivite içeren maddelerin çoğu sebzeler,meyveler,tam tahıllı besinler ve kuru baklagillerde yoğun olarak bulunur.

C VİTAMİNİ

Kuşburnu,yeşil yapraklı sebzeler,taze meyvelerin tümünde bulunmakla beraber kivi,domates,yeşil ve kırmızı biberde yoğun olarak bulunur.

KAROTENOİDLER

A vitaminine en elverişli şekilde dönüşen karetonoidlerin en çok bulunduğu sebze ve meyvelerin başında havuç,kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler gelir. Ancak genel olarak sarı ve turuncu renkteki tüm sebze ve meyvelerin yapısında bolca karetonoid bulunur.

E VİTAMİNİ

En çok yeşil yapraklı sebzeler ile fındık,ceviz gibi sert kabuklu meyvelerde,yağlı tohumlar ve özü ayrılmamış tahıllar ile kuru baklagillerde bulunur.

FLAVONOİDLER

En çok içeren meyveler kara üzüm,kiraz,ahududu,böğürtlen,erik,çilek,beyaz üzüm,elma ve şeftalidir. Sebzelerde ise bezelye,soğan,domates,patates ve yeşil yapraklılarda bulunur. Sebze ve meyvelerin yanı sıra soya fasulyesi,kakao ve yeşil çayda bol miktarda flavonoid vardır.

DİĞER ANTIOKSIDANLAR

Sarımsak,soğan,pırasa,turp,fesleğen,nane,dereotu,rezene,kereviz,maydanoz,roka ve tere yine antioksidanlardan zengin besinlerdir.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share